شنبه 18 عقرب 1398

غنی: تأمین صلح دایمی نیازمند عدالت است

او تأکید کرد که بخش زیادی از زندگی پیامبر اسلام برای تحکیم صلح سپری شده است. به گفته‌ی او، از ارشادات و رفتارهای پیامبر اسلام باید برای خوشبختی جامعه و یافتن راه حل برای مشکلات موجود الهام گرفته شود.

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید که صلح گم‌شده‌ی مشترک همه است و مردم افغانستان از ده‌ها سال بدینسو دنبال آن می‌گردند. آقای غنی همچنان می‌گوید که صلح دایمی زمانی در جامعه تأمین می‌شود که همه به عدالات وفادار باشند.

او که امروز (شنبه، 18 عقرب) در مراسم گرامی‌داشت از میلاد حضرت محمد در ارگ ریاست‌جمهوری صحبت می‌کرد، همچنان گفت: «از برای این که صلح موقتی نباشد و در جامعه دوام پیدا کند، عدالت ضرور است. یک چنین حالتی ضرور است که هیچ کس خود را مظلوم و بی‌نصیب نشمارند.»

رییس‌جمهور غنی با اشاره به ارشادات و رهنمایی‌های پیامبر اسلام، همچنان گفت که پیامبر اسلام عدالت را برای زندگی اجتماعی، صلح و ثبات، اساس خوانده است.

او تأکید کرد که بخش زیادی از زندگی پیامبر اسلام برای تحکیم صلح سپری شده است. به گفته‌ی او، از ارشادات و رفتارهای پیامبر اسلام باید برای خوشبختی جامعه و یافتن راه حل برای مشکلات موجود الهام گرفته شود.

رییس‌جمهور غنی در مورد صلح‌خواهی پیامبر اسلام نیز گفت که حضرت محمد خود برای حل منازعه بین طرفین منازعه می‌رفت.

از سویی هم رییس‌جمهور غنی در حالی برای تأمین صلح دایمی در کشور تأکید می‌کند که از بیش از یک سال به این طرف تلاش‌های جهانی و منطقه‌ای برای تأمین صلح در افغانستان آغاز شده است، اما این تلاش‌ها تا کنون برای کشانیدن گروه طالبان به میز مذاکره‌ی مستقیم با دولت افغانستان ناکام بوده است.

سال گذشته زلمی خلیل‌زاد به عنوان نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان تعیین شد. آقای خلیل‌زاد از آن زمان به بعد دست‌کم نُه بار با نمایندگان گروه طالبان در قطر و امارات متحده‌ی عربی دیدار کرد.

دو طرف در این دیدارها به امضای یک موافقت‌نامه نزدیک شده بود، اما در تاریخ 16 سنبله دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا اعلام کرد که مذاکرات با طالبان را به دلیل کشته‌شدن 12 نفر از جمله یک سرباز امریکایی در یک حمله‌ی این گروه در کابل، متوقف کرده است.

حدود یک ماه پس از توقف مذاکرات امریکا و طالبان، خلیل‌زاد دور تازه‌ی سفرش در مورد صلح افغانستان را آغاز کرد. او در جریان این سفر از بلجیم، روسیه، افغانستان و پاکستان دیدن کرد.

اخیرا رسانه‌های پاکستانی به نقل از منابع‌شان گزارش کرده‌اند که آقای خلیل‌زاد هفته‌ی گذشته با نمایندگان طالبان در دوحه، پایتخت قطر نیز دیدار کرده است. در مورد جزئیات این دیدار چیزی گفته نشده است.

اطلاع‌رسانی
به من اطلاع بده در صورتی که
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments