دوشنبه 18 نوامبر 2019

۱۰۲ هزار و ۱۲ رأی خارج از زمان در کدام ولایات و در کدام تاریخ استعمال شده است؟

براساس گزارش درملوگ، ۲۳ هزار و ۱۹۷ رأی یک روز قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری و ۸ هزار و ۷۶۲ رأی یک روز پس از انتخابات استعمال شده است. همچنان ۲۰۳ رأی دو روز قبل از انتخابات و ۲۹۷ رأی دو روز بعد از انتخابات استعمال شده است.

اطلاعات روز: یک نامه‌ی شرکت آلمانی درملوگ به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نشان می‌دهد که ۱۰۲ هزار و ۱۲ رأی خارج از زمان در دوره‌ی زمانی بین ماه جنوری تا نوامبر ۲۰۱۹ استعمال شده است.

براساس این  نامه که در ۱۴ نومبر به کمیسیون انتخابات فرستاده شده و اطلاعات روز به یک نسخه‌ی آن دست یافته است، ، این آرا از ۲۸ جنوری تا ۲۸ نوامبر ۲۰۱۹ استفاده شده است. از این میان تنها ۶۸ هزار و ۸۵۱ رأی آن در ۲۸ سپتامبر یا ششم میزان خارج از زمان معین رأی‌دهی استعمال شده است.

براساس گزارش درملوگ، ۲۳ هزار و ۱۹۷ رأی یک روز قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری و ۸ هزار و ۷۶۲ رأی یک روز پس از انتخابات استعمال شده است. همچنان ۲۰۳ رأی دو روز قبل از انتخابات و ۲۹۷ رأی دو روز بعد از انتخابات استعمال شده است.

به گونه‌ی مثال گزارش درملوگ گفته است که  ۱۳۷ رأی در ولایت غزنی در ۱۸ سپتامبر یا ۲۷ سنبله، ۲۵ رأی در ولایت قندهار در ۲۸ نوامبر یا ۷ قوس استعمال شده است. علاوه بر این، درملوگ نوشته است که ۲ هزار و ۵۱۶ رأی در ولایت دایکندی یک روز قبل از انتخابات استعمال شده است.

پیش از این دسته‌ی انتخاباتی ثبات‌ وهمگرایی به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرده بود که حدود ۳۰۰ هزار رأی را قبول ندارد. این دسته‌ی انتخاباتی گفته بود که ۱۰۲ هزار و ۱۲ رأی خارج از زمان معین استعمال شده و کمیسیون انتخابات باید آنرا باطل کند.

از سویی هم، اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات پیشتر درباره‌ی ۱۰۲ هزار و ۱۲ معلومات بیومتریکی که توسط شرکت درملوگ خارج از زمان رأی‌دهی گزارش شده، اما مسئولیت موثق‌بودن آن‌را نگرفته است، فیصله کرده بودند.

براساس این فیصله، ۱۳ هزار و ۹۴۹ معلومات بیومتریکی که در ۲۶۲ محل رأی‌دهی خارج از زمان رأی‌دهی ثبت شده و پس از تفتیش و بازشماری در صورتی که تقلب و تخلفات در ان به اثبات برسد، بی‌اعتبار شناخته می‌شود.

همچنان معلومات بیومتریکی در هفت‌هزار و ۹۲ محل رأی‌دهی که خارج از زمان رأی‌دهی گزارش شده است، در صورتی که در مورد آن کدام نقیصه و محدودیت دیگر وارد نباشد، بدون مشکل بوده و بااعتبار شناخته می‌شود.

4
دیدگاه بگذارید

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
همتجمشیدعلی رحمانیعلی حکیمی سلطانی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
همت
Guest
همت

سلام!!
نمیدانم چرا دنیا نمیدانند که جنایتکاران بخاطر بقای جان ومال غارت شده شان حتی دربرابر خدا وپیامبر خداهم که شده باشه میجنگند. اگر ۵۰۰ رای هم آورده باشند بازهم بلند میشوند واغتشاش به راه می اندازند که تقلب شده است.
علت چیست؟؟!!
چون اینها ازقبیل عبدالله . گلبدین ودیگر جنایتکاران وخاینین ملی از صلح وثبات درافغانستان ترس دارند .ومیترسند که اگر درافغانستان صلح حاکم شود حتمآدرکنارش عدالت هم حاکم میشود . وعدالت اینهارا به محاکمه کشانده ومحکوم به اعدام میسازد .
آیا اینها طرفدار صلح وثبات بوده میتوانند؟؟!!

جمشید
Guest

لعنت به این کیمسیون متقلب لعنت به تمامی کسانیکه حتما دراین تقلب شرکت ویا کمک کرده ویا نظر های غیر حقیقت میدهد خداوند با تمامی اعضای فامیلش تباه وبرباد گرداند که این ملت بیچاره را آواره و سرگردان میسازد.

علی رحمانی
Guest
علی رحمانی

امروز که نزدهم نوامبر است، در این گزارش گفته شدا تا بیست‌وهشتم نوامبر. متوجه نشدم کدام نوامبر است؟

علی حکیمی سلطانی
Guest
علی حکیمی سلطانی

متاسفانه تقلب در این کشور نهادینه شده است، چون هیچ کس در این خرابکده صادق نیست، همه دنبال نان و زندگی شخصی خویش اند اینکه مملکت چه میشود برای هیچ کس مهم نیست.