رییس اجرایی کشور متخلفان آلودگی هوا را به برخورد جدی و قانونی هشدار داد

اطلاعات روز: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور گفته است که آلودگی هوا زندگی مردم کابل را با خطر مواجه کرده است. او در عین حال به برخورد جدی و قانونی با متخلفان آلودگی هوا تأکید کرده است.

رییس اجرایی کشور این اظهارات را امروز (یک‌شنبه، 8 جدی) در نشست کمیته‌‌ی عالی مبارزه با آلودگی هوا در قصر سپیدار مطرح کرده است.

آقای عبدالله در این نشست بر هماهنگی لازم میان اداره‌های دولتی برای کاهش آلودگی هوا تأکید کرده و به اداره‌ی محیط زیست هدایت داده است که در این زمینه به سرعت اقدامات عملی را روی دست بگیرد.

او همچنان از این اداره خواسته است که به‌خاطر فراهم‌آوری فلترهای تصفیه‌ی هوای کابل، هر چه زودتر دست به کار شود. عبدالله افزوده است «باید تا چند روز دیگر تأثیرات مثبت به میان آید».

نشست کمیته‌‌ی عالی مبارزه با آلودگی هوا

در همین حال مسئولان اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست در این نشست گفته است که استفاده از زغال سنگ، تیل بی‌کیفیت و چرم مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای کابل است.

او افزوده است که این اداره در همکاری با وزارت‌خانه‌های کشور طرح جلوگیری از عوامل آلوده‌کننده‌ی هوا را به‌صورت جدی روی‌دست گرفته است.

معاون اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست همچنان گفته است که پس از این با متخلفان آلودگی هوای شهر کابل برخورد خواهد شد. به گفته‌ی او، در صورتی که هُتل‌ها، شهرک‌ها و مراکز تجارتی استفاده از زغال سنگ را ادامه دهند، جریمه خواهند شد.

این مسئول اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست علاوه کرده است که اداره‌ی نفت و گاز، گاز مایع را با قیمت ارزان به بازار عرضه می‌کند تا مردم بخشی از نیازمندی‌های‌شان را با آن رفع کنند.