تا هفت روز دیگر روند کاهش نیروهای امریکایی آغاز می‌شود

اطلاعات روز: مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا گفته است که کشورش به تعهدات مندرج در توافق با طالبان پایبند است و روند کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان نیز تا هفت روز دیگر آغاز می‌شود.

آقای اسپر این اظهارات را شب گذشته (دوشنبه، 12 حوت) در یک نشست خبری مشترک با مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا مطرح کرده است. او گفته است که دستور خروج سربازان را به فرمانده کل نیروهایی امریکایی در افغانستان صادر کرده است.

براساس توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان، قرار بود روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان ده روز پس از امضای این توافق‌نامه آغاز شود. اکنون که سه روز از امضای توافق‌نامه گذشته، روند خروج نیروهای امریکایی تا هفت روز دیگر آغاز خواهد شد.

وزیر دفاع امریکا تأکید کرده است که کشورش به تعهداتی که با طالبان دارد، متعهد است و سقف نیروهای امریکایی در افغانستان در جریان چهارونیم ماه به هشت‌هزار و 600 نفر کاهش خواهد یافت. در حال حاضر بیش از 12 هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند.

مارک اسپر افزوده است که نیروهای امریکایی در افغانستان به هشت‌هزار و 600 نفر کاهش می‌یابد، اما در صورتی که تمامی طرف‌ها به تعهدات‌شان عمل نکنند، روند خروج نیروها متوقف خواهد شد. براساس توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان، باقی نیروهای امریکایی و ائتلاف نیز در جریان 9.5 ماه پس از پایان دوره‌ی 135 روزه افغانستان را ترک می‌کنند.

توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان روز شنبه (10 حوت) در قطر امضا شد. براساس این توافق، نیروهای خارجی مستقر در افغانستان در جریان 14 ماه پایگاه‌های‌شان در این کشور را ترک خواهند کرد. طالبان نیز تعهد کرده‌اند که به هیچ گروه دیگر اجازه نمی‌دهند تا از افغانستان به امریکا حمله کنند.

در همین حال، مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا هشدار داده است که ممکن است خشونت‌ها در افغانستان به‌گونه‌ی کامل پایان نیابد. به گفته‌ی او، احتمال دارد خشونت‌ها به صفر نرسد، اما توافق‌نامه‌ی صلح یک گام به جلو است تا به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و در نهایت به توافق صلح در افغانستان منجر شود.

مارک میلی در عین حال مذاکرات بین‌الافغانی را به یک «جاده‌ی طولانی و پر خم‌وپیچ» تشبیه کرده و آن‌را دشوار خوانده است. به گفته‌ی او، ممکن است این مذاکرات هفته‌ها و ماه‌ها طول بکشد.

امریکا و طالبان توافق کرده‌اند که در کمتر از ده روز پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان دو طرف، مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز شوند. طالبان اما می‌گویند تا زمانی که پنج‌هزار زندانی این گروه از زندان‌های دولت افغانستان آزاد نشود، مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز نخواهد شد.

در مقابل، رییس‌جمهور اشرف غنی گفته است که هیچ تعهدی برای آزادی پنج‌هزار زندانی طالب وجود ندارد. او دو روز پیش در یک نشست خبری گفت که آزادی زندانیان طالبان می‌تواند شامل آجندای مذاکرات بین‌الافغانی شود، اما پیش‌شرطی برای آغاز این مذاکرات شده نمی‌تواند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *