جاوید فیصل، سخن‌گوی شورای امنیت ملی

شورای امنیت به طالبان: برای ختم افغان‌کُشی منتظر موافقه‌ی کشور دیگر نباشید

اطلاعات روز: دفتر شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که برای تأمین آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، طالبان باید به افغان‌کُشی خاتمه داده و برای این کار منتظر موافقه‌ی کشور دیگری نباشند.

جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی امروز (شنبه، 13 ثور) در یک نشست خبری در کابل گفت که در صورت کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان، به یک آتش‌بس سرتاسری نیز نیاز است تا به تعقیب آن گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح نیز آغاز شود.

آقای فیصل همچنان گفت: «‌به‌خاطر رسیدن به این هدف لازم است که طالبان افغان‌کُشی را خاتمه بخشند و برای این کار منتظر موافقه‌ی کدام کشور دیگر نباشند.»

او همچنان از طالبان خواست که خشونت‌ها را کاهش داده و در شهرها و دهات به غیرنظامیان حمله نکنند. فیصل افزود: «به‌خاطر پیشرفت صلح و به‌خاطر خواست مردم، ضرورت است که طالبان حملات‌شان را کاهش دهند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که به تازگی وزارت داخله‌ی کشور اعلام کرده است که از ماه حوت سال گذشته‌ی خورشیدی تا کنون نزدیک به 400 غیرنظامی از سوی طالبان در نقاط مختلف کشور کشته و نزدیک به 600 غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. این وزارت همچنان گفته است که در مدت یادشده 200 غیرنظامی دیگر از سوی طالبان به گروگان گرفته شده‌اند.

از سوی هم، جاوید فیصل می‌گوید که گروه طالبان تنها 46 زندانی را در ولایت قندوز آزاد کرده است. به گفته‌ی او، از مجموع این 46 نفر، 39 نفر آنان نیروهای امنیتی و دفاعی و هفت نفر دیگرشان غیرنظامیان هستند.

گروه طالبان روز پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته اعلام کرده بود که 52 زندانی دولت افغانستان را در دو دور در ولایت قندوز آزاد کرده است.

آقای فیصل از اقدام طالبان برای رهایی زندانیان استقبال کرد و آن‌را گامی در راستای پیشرفت روند صلح خواند. او در عین حال خواستار اقدامات بیشتر طالبان در این زمینه شد.

دولت افغانستان نیز تا کنون در شش مرحله 550 زندانی گروه طالبان را از زندان‌های کشور آزاد کرده است. براساس معلومات جاوید فیصل، قرار است 950 زندانی دیگر طالب نیز براساس فرمان محمداشرف غنی از زندان آزاد شوند.