شورای امنیت ملی

شورای امنیت: تا کنون ۱۰۵ نیروی امنیتی از سوی طالبان آزاد شده‌اند

اطلاعات روز: جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید که طالبان تا کنون ۱۷۱ زندانی را آزاد کرده‌اند که از این میان تنها ۱۰۵ نفرشان نیروهای امنیتی و دفاعی افغان هستند.

آقای فیصل که امروز (دوشنبه، ۲۲ ثور) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، همچنان گفت که از مجموع ۱۰۵ نیروی امنیتی، ۴۹ نفرشان شامل لیست ابتدایی که با طالبان شریک شده بود، نیستند.

به گفته‌ی فیصل، این تعداد نیروهای امنیتی پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان، از سوی این گروه به گروگان گرفته شده بودند.

او گفت که طالبان باید تا کنون ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی را آزاد می‌کردند، اما نه تنها این کار را نکرده، بلکه خشونت را افزایش داده و هر روز از مردم افغانستان قربانی گرفته‌اند.

فیصل طالبان را متهم کرد که به تعهدات‌شان در توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا عملی نکرده‌اند. به گفته‌ی او، در صورتی که طالبان به تعهدات‌شان عمل می‌کردند، باید دست‌کم ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را آزاد و برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آمادگی می‌گرفتند.

سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی همچنان گفت که طالبان تا کنون طرحی برای صلح پیش‌کش نکرده و اراده‌ای هم برای صلح ندارند. آقای فیصل تأکید کرد در صورتی که روند رهایی زندانیان از سوی طالبان در تناسب پنج در برابر یک پیش نرود، دولت افغانستان نیز هیچ مکلفیتی برای ادامه‌ی روند رهایی زندانیان ندارد.

او گفت که دولت افغانستان تا کنون یک‌هزار زندانی گروه طالبان را براساس فهرستی که از سوی هیأت تخنیکی این گروه شریک شده بود، آزاد کرده است.

به گفته‌ی فیصل، در تناسب پنج در برابر یک باید در برابر هر پنج زندانی طالبان، یک زندانی دولت افغانستان نیز از سوی این گروه آزاد شود، در غیر آن روند رهایی زندانیان از سوی دولت افغانستان نیز متوقف خواهد شد.

این در حالی است که طالبان اعلام کرده‌اند که تا کنون ۲۲۵ زندانی دولت افغانستان را در ولایت‌های قندهار، لغمان، قندوز، هرات و بادغیس آزاد کرده‌اند.

از سوی هم، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی در این نشست خبری گفت که طالبان با گروه‌های تروریستی خارجی رابطه‌ی فعال و وسیع دارند. به گفته‌ی فیصل، این رابطه تنها محدود به افغانستان نیست، بلکه در خارج از افغانستان نیز وجود داد.

فیصل گفت که رابطه‌ی طالبان با گروه‌های تروریستی دیگر مانعی در برابر پیشرفت روند صلح است.

او از طالبان خواست که رابطه‌ی‌شان با دیگر گروه‌های تروریستی از جمله القاعده، داعش و… را قطع کنند تا دولت افغانستان مطمیین شود که این گروه در آینده به گروه‌های دیگر تروریستی کمک نمی‌کند و افغانستان نیز به لانه‌ی امن تروریستان منطقوی و جهانی مبدل نمی‌شود.