شورای امنیت: طالبان و حامیان‌شان تنها در یک روز ۵۱ غیرنظامی را کشتند

اطلاعات روز: دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرده است که گروه طالبان و حامیان این گروه تنها در یک روز، ۵۱ غیرنظامی را در افغانستان کشته و ۱۱۵ غیرنظامی دیگر را زخمی کرده‌اند.

جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی امروز (چهارشنبه، ۲۴ ثور) در تویتی نوشته است که تنها دیروز، طالبان و حامیان آن‌ها ۵۱ غیرنظامی را کشته و ۱۱۵ نفر دیگر به‌شمول نوزادان، تازه‌‎مادران، پزشکان، پرستاران و افراد عزادار را در یک مراسم تشییع جنازه زخمی کرده‌اند.

آقای فیصل همچنان خطاب به عاملان رویدادهای دیروز در کابل و ننگرهار پرسشی را مطرح کرده و نوشته است که نوزادان افغان فرقی با دیگر نوزادان در بقیه نقاط دنیا ندارند، «چرا آن‌ها را چند دقیقه پس از تولد می‌کشید»؟

حوالی ساعت ۱۰:۰۰ پیش از چاشت دیروز (سه‌شنبه، ۲۳ ثور) مهاجمان مسلح بر شفاخانه‌ی صدبستر دشت برچی حمل کردند. وزارت داخله پیشتر تعداد مهاجمان را سه نفر اعلام کرد.

وزارت صحت عامه نیز اعلام کرد که در این حمله ۱۶ نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در یک رویداد دیگر، روز گذشته حمله‌کننده‌ی انتحاری مراسم تشییع جنازه یکی از فرماندهان پولیس محلی را در ولسوالی کوزکنر ولایت ننگرهار هدف قرار داد. در این حمله ۲۴ نفر کشته و ۶۸ نفر دیگر زخمی شدند.

در چندین رویداد انفجاری دیگر در ولایت‌های لوگر، خوست و… نیز غیرنظامیان به‌شمول کودکان قربانی شدند.

مسئولیت تمامی این رویدادها را هیچ گروهی تا کنون بر عهده نگرفته است. طالبان هر گونه دست داشتن در این رویدادها را رد کرده‌اند. مقام‌های دولت افغانستان اما طالبان را مسئول انجام چنین حملاتی می‌دانند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *