داکتران کرونایی

«وای از روزی که بگندد نمک»؛ شماری از داکتران مبتلا به کرونا همچنان بیمار می‌پذیرند

عارف جلالی، سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که ارزیابی مشترک شفاخانه حوزوی با اداره بررسی قوانین صحت عامه هرات نشان می‌دهد که داکتران با وجود مثبت‌بودن آزمایش کرونا، بیماران را معاینه کرده‌اند و باعث انتقال این بیماری شده‌اند: «تعدادی از همکاران ما در شفاخانه حوزوی هرات را دیدیم که در کلینیک‌های شخصی و معاینه‌‌‌خانه‌های‌شان بیماران را معاینه می‌کردند و این بسیار نگران‌کننده است. از کارمندان صحی توقع نمی‌رود که شرایط قرنطین را به‌دلیل مبتلابودن به کرونا مراعات نکنند. متأسفانه داکترانی هم دیدیم که در تجمعات رفته‌ بودند و یا به میله.»

عارف جلالی
عارف جلالی، سرطیب شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید که برخی از داکتران مبتلا به کووید19 به‌جای قرنطین خانگی به معاینه‌خانه‌های شخصی و شفاخانه‌ها برای درمان بیماران اقدام کرده‌اند.

شفاخانه حوزوی هرات در آغاز شیوع کووید19، تقسیم اوقات کاری داکتران را به‌دلیل جلوگیری از تجمع و مبتلاشدن به کرونا تغییر داده بود و با آن هم شمار زیادی از کارمندان صحی این شفاخانه به کرونا مبتلا شدند.

با شیوع کووید19 در شفاخانه حوزوی هرات، کمیسیون صحی حالت اضطرار تشکیل شد و در این کمیسیون متخصص‌های انتانی، طب عدلی و داخله زیر نظر سرطبیب فعالیت می‌کنند و هر کارمند صحی که علائم کرونا داشته باشد، با فیصله‌ی این کمیسیون به قرنطین خانگی و یا شفاخانه‌ها فرستاده می‌شود.

با این وجود هم، شماری از داکتران قرنطین خانگی را دور زده‌اند. سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید که داکتران مبتلا به کووید19 زمینه مبتلاکردن بیماران و پایوازان‌شان را فراهم کرده و نباید این کار صورت می‌گرفت.

سردار بهادری، عضو شورای ولایتی هرات در صحبت با روزنامه اطلاعات روز، داکتران مبتلا به کووید19 که شرایط قرنطین را مراعات نمی‌کنند، به تجارت با جان انسان‌ها متهم می‌کند. او می‌گوید: «باید جلو فعالیت داکترانی که مصاب به کرونا هستند، گرفته شود، تا این داکتران افراد بیش‌تری به کرونا مبتلا نکنند. این چی معنی می‌دهد که داکتران مبتلا به کرونا، مریضان را معاینه کنند و به جان بیماران بازی کنند.»

میر ابراهیم بسیم، مسئول بخش انتانی شفاخانه حوزوی هرات که خود نیز نیز به‌دلیل ابتلا به کرونا به‌تازگی دوره 19 روزه قرنطین خانگی را سپری کرده است، می‌گوید کار داکترانِ مبتلا به کرونا خلاف قانون است: «اگر داکتری که مبتلا است و به معاینه‌خانه خود می‌رود و بیمار می‌بیند، خلاف قانون است. ریاست صحت عامه و قوانین بررسی طبی هم چندین مرتبه داکترهای مبتلا به کرونا را از کلینیک‌های خصوصی کشیده است.»

میر ابراهیم بسیم
میر ابراهیم بسیم، مسئول بخش انتانی شفاخانه حوزوی هرات نیز به‌تازگی دوره 19 روزه قرنطین خانگی را به‌دلیل ابتلا به کرونا سپری کرده است

براساس فیصله وزارت صحت عامه کشور داکتران موظف در شفاخانه‌های مخصوص کرونا در صورتی‌که تب و جان‌دردی نداشته باشند، بدون دادن آزمایش می‌توانند سر وظایف‌شان برگردند. آقای بسیم اما تأکید دارد که داکتران مبتلا به کووید19 موظف در شفاخانه‌های غیر کووید باید منتظر آزمایش منفی کرونا باشند و پس از آن به معاینه و درمان بیماران اقدام کنند.

او از ریاست صحت عامه هرات می‌خواهد که اجازه فعالیت به داکتران مبتلا به کرونا در شفاخانه‌های خصوصی و معاینه‌خانه‌ها را ندهد.

ناتوانی صحت عامه در نظارت

انتقادهایی بر اداره صحت عامه هرات وجود دارد که این نهاد در قسمت نظارت از داکتران مبتلا به کووید19 که باید در قرنطین خانگی به‌سر ببرند، ضعیف عمل کرده است. نثاراحمد مصدق، رییس اتحادیه داکتران زون غرب کشور به اطلاعات روز می‌گوید که باید از شفاخانه‌های خصوصی و معاینه‌خانه‌های داکتران نظارت شود تا جلو فعالیت داکتران مبتلا به کووید19 گرفته شود: «داکتران مصاب به کرونا که به شفاخانه‌ها و معاینه‌خانه‌ها می‌روند و بیمار می‌بینند، بدبختی بزرگی است و برای این داکتران شرم‌آور است که کرونا را به دیگران منتقل می‌کنند.» به گفته او، داکتران مصاب به کرونا در صورت ارایه خدمات صحی، به قسم خود برای خدمت رسانی به مردم وفا نکرده‌اند و باید هرچه زودتر این داکتران شناسایی و مورد پی‌گیرد قرار بگیرند.

نثار احمد مصدق
نثاراحمد مصدق، رییس اتحادیه داکتران زون غرب کشور می‌گوید که باید نظارت از شفاخانه‌های خصوصی و معاینه‌خانه‌های داکتران صورت گیرد تا جلو فعالیت داکتران مبتلا به کووید19 گرفته شود

پس از شکایات هراتیان مبنی بر پایین‌بودن خدمات درمانی و حضور داکتران و کارمندان صحی مبتلا به کووید19 در شفاخانه‌های خصوصی و معاینه‌خانه‌ها، رییس صحت عامه هرات روند نظارتی را آغاز کرده است.

محمدرفیق شیرزی، سخن‌گوی صحت عامه هرات به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که شکایت‌ها مبنی بر حضور کارمندان صحی مبتلا به کووید19 در هنگام خدمات‌رسانی صحی به آنان نیز رسیده است: «براساس پلان نظارتی ریاست صحت عامه، از تمامی مراکز و کلینیک‌های خصوصی نظارت صورت می‌گیرد. اگر کدام کارمند صحی آزمایش کرونای آن مثبت اعلام شده بود و به سر کار بود، برخورد جدی با وی خواهد شد.»

مسئولان صحی هرات می‌گویند که تاکنون هیچ کارمند صحی مبتلا به کووید19 به‌دلیل شکستن شرایط قرنطین و حضور در شفاخانه‌های خصوصی و معاینه‌خانه‌ها مورد پی‌گیرد قرار نگرفته است.

انتقاد از داکترانی که با داشتن بیماری کرونا سر کار می‌روند، در حالی مطرح می‌شود که همیشه وزارت صحت عامه از مردم خواسته که دستورات صحی را مراعات کنند. بارها وزارت صحت عامه گفته است اگرمردم دستورات صحی و شرایط قرنطین را مراعات نکنند جاده‌هارا جنازه خواهد گرفت. اما زمانی که سیاست‌مداران، اعضای کادر صحی و پزشکان به شرایط دستورات صحی و طرزالعمل گردن نمی‌نهند از دید بسیاری مصداق این ضرب المثل است «هرچه بگندد نمکش می‌زنند، وای از روزی که بگندد نمک».