خلیل‌زاد و میلر با ملابرادر در قطر گفت‌وگو کردند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و سکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان با ملا برادر، معاون سیاسی گروه طالبان دیدار و دو طرف در مورد عملی‌شدن کامل توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و این گروه گفت‌وگو کرده‌اند.

محمدنعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در رشته‌تویتی گفته است که این دیدار شام روز گذشته (چهارشنبه، ۷ عقرب) در شهر دوحه، پایتخت قطر صورت گرفته است.

او افزوده است که دو طرف در این دیدار در مورد اهمیت توافق‌نامه‌ی امریکا و طالبان، تطبیق کامل مواد آن از جمله رهایی زندانیان باقی‌مانده‌ی طالبان، تکمیل خروج طالبان از فهرست سیاه و عوامل افزایش خشونت‌ها از جمله نقض این توافق‌نامه بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

این درحالی است که گروه طالبان در پی هدف‌قراردادن مواضع این گروه توسط نیروهای امریکایی در ولایت‌های هلمند و میدان‌وردک، گفته بود که نیروهای امریکایی با این حملات توافق‌نامه‌ی امریکا و طالبان را نقض کرده‌اند.

 سانی لگت، سخن‌گوی نیروهای امریکایی در افغانستان اما ادعای نقض این توافق‌نامه را رد کرده است.

از سویی هم، زلمی خلیل‌زاد و سکات میلر درحالی با هیأت گروه طالبان در قطر دیدار می‌کنند که آقای خلیل‌زاد دور تازه‌ی سفرهای منطقه‌ای خود در پیوند به صلح افغانستان را روز شنبه‌ی هفته‌ی جاری (۵ عقرب) آغاز کرد.

همزمان با این سفرش، خلیل‌زاد با ابراز ناامیدی گفته بود که علی‌رغم تعهدات انجام‌شده، خشونت‌ها در افغانستان کاهش نیافته و هر روز از افغان‌ها قربانی می‌گیرد. او تأکید کرده بود که «دریچه‌ی دست‌یابی به یک توافق سیاسی برای همیشه باز نخواهد ماند.»

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *