آلودگی هوا

حکومت به صاحبان بلندمنزل‌ها: اگر فلتر نصب نکنید، ممنوع‌الخروج می‌شوید

ریاست مبارزه با جرایم جنایی ولایت کابل به صاحبان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها هشدار داده است در صورتی که فلتر تصفیه‌‌کننده‌ی دود زغال‌سنگ نصب نکنند، ممنوع‌الخروج و تشهیر منفی می‌شوند.

در خبرنامه‌ای که از سوی معاونیت نخست ریاست‌جمهوری کشور به نشر رسیده، همچنان آمده است که در صورت بی‌توجهی مالکان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها به این هشداریه، مدیریت این تأسیسات به‌خاطر جبران خساره برای مدتی از آنان گرفته می‌شود.

در خبرنامه تأکید شده است که ریاست محیط زیست شهرداری کابل از صاحبان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها تعهد گرفته است که در سیستم مرکزگرمی تأسیسات‌شان فلتر تصفیه‌کننده‌ی دود نصب می‌کنند.

معاونیت نخست ریاست‌جمهوری افزوده است که از مجموع ۶۰۳ بلندمنزل در کابل که مسئول ۴۰ درصد آلودگی هوا در فصل زمستان است، ۱۵۹ بلندمنزل مجهز با سیستم مرکزگرمی و فلتریشن بوده است.

مطابق اعلام معاونیت نخست ریاست‌جمهوری، از این میان، ۱۰۱ بلندمنزل فاقد وسایل دودزا می‌باشد و ۴۱ بلندمنزل دیگر نیز به‌تازگی فلتر دود نصب کرده‌اند.

در اعلامیه تأکید شده است که متباقی ۳۰۲ بلندمنزل تاکنون فلتر نصب نکرده‌اند.

این درحالی است که روز یک‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته (۱۱ عقرب) که امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری کشور به رهبری رده‌ها اول، دوم و سوم اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست هشدار داده بود در صورتی که ۶۰۳ بلندمنزل فلتر تصفیه‌کننده‌ی دود نصب نکنند، از وظایف‌شان برکنار می‌شوند.

این درحالی است که با نزدیک‌شدن فصل زمستان و ورود زغال‌سنگ تصفیه‌ناشده به شهر کابل، نگرانی شهروندان این شهر از آلودگی شدید هوا افزایش یافته است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *