دیدار مایک پمپئو با هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی دولت و طالبان

مایک پمپئو با هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی دولت و طالبان در دوحه دیدار کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ امریکا در جریان سفرش به دوحه، پایتخت قطر، با هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان به‌طور جداگانه دیدار کرده است.

فوزیه کوفی، عضو هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان در تویتی نوشته است که آنان در این دیدار بر لزوم برقراری آتش‌بس و همچنان احترام به حفظ حقوق بشر در روند صلح و پس از آن تأکید کرده‌اند.

محمد نعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در رشته‌تویتی نوشته است که در دیدار هیأت مذاکره‌کننده‌ی این گروه روی اهمیت توافق‌نامه‌ی دوحه و تعهد دو طرف به آن بحث و گفت‌وگو شده است.

در این دیدار که امروز (شنبه، ۱ قوس) انجام شده، ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان و رییس دفتر سیاسی این گروه در قطر نیز حضور داشته است.

محمدنعیم همچنان نوشته است که در این دیدار در مورد پایان دادن به فهرست سیاه تعزیرات، آزادی زندانیان و دیگر موضوعات مرتبط به مذاکرات بین‌الافغانی بحث شده است.

این درحالی است که رییس‌جمهور اشرف غنی روز گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که درباره‌ی روند صلح افغانستان برگزار شده بود، گفته است که اجرای تعزیرات به‌حیث یک ابزار برای موفقیت مذاکرات با طالبان مهم است.

ذبیح‌الله مجاهد از سخن‌گویان گروه طالبان این اظهارات آقای غنی را غیرمسئولانه خوانده و او را متهم کرده است که برای صلح اراده و نیت ندارد. ذبیح‌الله مجاهد افزوده است که پیشرفت‌هایی که تاکنون در راستای صلح صورت گرفته، نتیجه‌ی فشار «جهت‌های خارجی» بوده است.

مذاکرات صلح افغانستان در بیست‌ودوم سنبله سال جاری در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. از آن زمان تاکنون پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات میان هیأت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان به میان نیامده است.

هرچند که اخیرا منابعی از درون دو هیأت از پیشرفت در نهایی‌سازی طرزالعمل مذاکرات سخن گفته‌اند، اما این موضوع هنوز به‌گونه‌ی رسمی تأیید نشده است.