موتورسایکل‌های دارای دو سرنشین

بیش از ۹۰ درصد موترسایکل‌های دارای دو سرنشین در کابل مربوط «تروریستان» می‌شود

امرالله صالح:

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری می‌گوید که براساس بررسی زنجیره‌ی ترورها در کابل، بیشتر از ۹۰ درصد موترسایکل‌های دارای دو سرنشین مربوط تروریستان می‌شود. 

آقای صالح که نزدیک به دو ماه پیش مسئولیت مدیریت امنیت کابل را به‌گونه‌ی موقت بر عهده گرفت، امروز پنجاه‌ودومین فیصله‌اش را در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود منتشر کرده است.

معاون اول ریاست‌جمهوری گفته است که پس از این موترسایکل‌های بی‌اسناد مصادر می‌شود و با موترسایکل‌هایی که در آن دو نفر سوار باشند، به‌عنوان تهدید تروریستی دیده می‌شود.

به گفته‌ی او، روز گذشته یکی از کارمندان دولتی در یک حادثه‌ی تروریستی در مربوطات حوزه‌ی هفتم امنیتی کابل نیز با همین تاکتیک ترور شده است. او در عین حال افزوده است که روز یک‌شنبه نیز یک دادستان در کابل با استفاده از موترسایکل دارای دو سرنشین ترور شده بود.

در همین حال، آقای صالح گفته است که به پولیس و امنیت ملی صلاحیت واضح داده شده تا سوار بودن دو نفر در یک موترسایکل را تهدید آنی فکر کرده و پیش از آن‌که خود شکار شوند، اقدام کنند.

صالح همچنان در ۱۷ عقرب گفته بود که موترسایکل‌های بی‌اسناد به دلیل استفاده از آن‌ها در ترورهای شهری و هدفمند، مصادره می‌شود. او گفته بود که «دشمن» از موترسایکل‌های بی‌اسناد در ترورها کار گرفته و پس از آن با گذشتن از ازدحام ترافیکی، به پس‌کوچه‌های فرعی داخل می‌شوند.

امرالله صالح قبلا تردد موترهای بی‌اسناد را در شهر کابل نیز ممنوع اعلام کرد. براساس فیصله‌ی آقای صالح، وزارت مالیه روند توزیع اسناد برای موترهای بی‌اسناد گمرکی و ترافیکی را آغاز کرد.

همچنان، نهادهای امنیتی پیش از این نیز تردد موترسایکل‌های دارای دو سرنشین را در کابل برای مدتی ممنوع اعلام کرده بودند. این اقدام به‌منظور جلوگیری از سرقت، ترورهای هدفمند و… روی‌دست گرفته شده بود.