مجلس سنای افغانستان

بازداشت سه سناتور؛ مجلس سنا: جزئیات لازم با ما شریک نشده است

یک روز پس از رسانه‌ای شدن بازداشت سه عضو مجلس سنا به اتهام دریافت ۴۰ هزار دالر رشوت، اکنون مجلس سنا گفته است که جزئیات لازم در پیوند به این قضیه با این مجلس شریک نشده است.

در اعلامیه‌ی مجلس سنا که صبح امروز (سه‌شنبه، ۹ جدی) منتشر شده، آمده است که این مجلس خواستار رعایت ماده‌ی ۱۰۲ قانون اساسی در این مورد است.

ماده‌ی ۱۰۲ قانون اساسی حکم می‌کند که هرگاه عضو شورای ملی به جرمی متهم شود، مامور مسئول از موضوع به مجلسی که متهم عضو آن است، اطلاع می‌دهد و متهم تحت تعقیب عدلی قرار گرفته می‌تواند.

مجلس سنا گفته است که در امر مبارزه با فساد اداری متعهد است و همواره در این راستا مطابق به اراده‌ی ملت و روشنایی قوانین نافذه، اقدامات لازم و به‌موقع انجام داده و با نهادهای تطبیق‌کننده‌ی قانون نیز همکاری لازم کرده است.

این مجلس گفته که انتظار دارد تا قضیه‌ی یادشده در مطابقت با رهنمودهای قانون اساسی به‌طور دقیق، شفاف و عادلانه بررسی و عدالت به بهترین وجه آن تأمین شود.

در همین حال، مجلس سنا یک هیأت تعیین کرده است تا با افراد بازداشت‌شده و منسوبین دادستانی کل و ریاست عمومی امنیت ملی گفت‌وگو کرده و معلومات لازم را حاصل کند.

روز گذشته، فرهاد عظیمی، والی بلخ در یک نشست خبری در شهر مزارشریف اعلام کرد که سه عضو مجلس سنا به اتهام دریافت رشوت، بازداشت شده‌اند. به گفته‌ی آقای عظیمی، افراد بازداشت‌شده اعضای هیأتی بودند که برای بررسی ادارات عوایدی به بلخ آمده بودند.

به دنبال آن، دادستانی کل و ریاست عمومی امنیت ملی نیز در یک اعلامیه‌ی مشترک اعلام کردند که این سه عضو مجلس سنا به اتهام اخذ ۴۰ هزار دالر امریکایی رشوت، در تاریخ ۷ جدی به‌گونه‌ی «بالفعل» بازداشت شده‌اند.

در اعلامیه‌ی مشترک این دو نهاد آمده بود که اطلاع بازداشت این افراد را کتبا با مجلس سنا در میان گذاشته‌اند.

هرچند از افراد بازداشت‌شده به‌گونه‌ی رسمی نام برده نشده، اما ناوقت روز گذشته دواخان مینه‌پال، معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در صحبت با روزنامه اطلاعات روز تأیید کرد که رییس‌جمهور اشرف غنی عضویت محمدانور باشلیق و لیاقت‌الله بابکرخیل، از اعضای انتصابی مجلس سنا را لغو کرده است.

این افراد از جمع سه عضو مجلس سنا اند که در ولایت بلخ بازداشت شده‌اند.