دبیرکل ناتو

دبیرکل ناتو: هیچ تضمینی برای موفقیت روند صلح افغانستان وجود ندارد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته است که هیچ تضمینی برای موفقیت روند صلح افغانستان وجود ندارد.

آقای استولتنبرگ روز گذشته (سه‌شنبه، ۹ جدی) در یک گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آلمانی (DPA) روند صلح افغانستان را شکننده توصیف کرده است.

او اما گفته است که گفت‌وگوهای جاری میان هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر تنها راه دست‌یابی به صلح است و ناتو قویا از این تلاش‌های حمایت می‌کند.

دبیرکل ناتو در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا در صورت عدم خروج ناتو از افغانستان، خطر حمله‌ی مجدد طالبان به سربازان خارجی وجود دارد یا خیر، گفته است که خطر در برابر هر گونه تصمیمی که بگیرند، وجود دارد.

استولتنبرگ گفته است که اگر تصمیم به ترک افغانستان بگیرند، این خطر وجود دارد که دست‌آوردهایی را که در مبارزه با تروریزم بین‌المللی برای جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به لانه‌ی تروریزم داشته‌اند، از دست خواهند داد.

او همچنان گفته است: «اگر بمانیم، البته این خطر وجود دارد که شاهد افزایش جنگ و خشونت خواهیم بود و ما درگیر یک منازعه‌ی نظامی طولانی‌مدت در افغانستان خواهیم ماند.»

مذاکرات صلح افغانستان در ۲۲ سنبله‌ی سال جاری در دوحه گشایش یافت. حدود سه ماه زمان گرفت تا هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند.

هیأت‌های دو طرف پس از توافق روی طرزالعمل، به‌منظور مشورت‌های بیشتر روی آجندای مذاکرات، به توقف سه هفته‌ای مذاکرات توافق کردند. دور بعدی مذاکرات قرار است تا شش روز دیگر (۱۶ جدی) در دوحه از سر گرفته شود.