دیدار خلیلی با وزیر خارجه‌ی پاکستان

خلیلی با وزیر خارجه‌ی پاکستان در اسلام‌آباد در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کرد

محمدکریم خلیلی، رییس پیشین شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در جریان سفرش به پاکستان، با شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی آن کشور در اسلام‌آباد دیدار کرده است.

وزارت خارجه‌ی پاکستان در اعلامیه‌ای گفته است که این دیدار امروز (سه‌شنبه، ۲۳ جدی) انجام شده و دو طرف در مورد روابط پاکستان و افغانستان و همچنان پیشرفت‌ها‌ در روند صلح بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

به نقل از اعلامیه، وزیر خارجه‌ی پاکستان بر حمایت دوامدار اسلام‌آباد از افغانستان صلح‌آمیز، باثبات و مرفه تأکید کرده و افزوده است که پس از مردم افعانستان، پاکستان بیشتر از هر کشوری دیگر خواهان صلح در افغانستان است.

شاه‌محمود قریشی در این دیدار گفته است که مردم افغانستان و پاکستان از رهگذر تاریخ، فرهنگ و سنت با هم پیوند خورده‌اند. او علاوه کرده است که کشورش در تقویت روابط دوجانبه با افغانستان در زمینه‌های مختلف متعهد است.

وزیر خارجه‌ی پاکستان گفته است که اسلام‌آباد همیشه به راه حل سیاسی برای معضل افغانستان باور دارد.  به گفته‌ی او، راه حل سیاسی تنها از طریق مذاکره ممکن است و طرف‌ها ذی‌دخل در افغانستان باید از فرصت تاریخی پیش‌آمده برای برقراری صلح پایدار استفاده کنند.

طبق اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی پاکستان، شاه‌محمود قریشی با تأکید بر مشارکت مثبت پاکستان در مراحل مهم گوناگون، یک‌بار دیگر تأکید کرده است که پاکستان به تسهیل روند صلح در افغانستان ادامه خواهد داد.

قریشی از طرف‌ها در افغانستان خواسته است که تدابیری را برای کاهش خشونت منجر به آتش‌بس روی‌دست گیرند. او همچنان به نقش خراب‌کاران داخلی و خارجی که به گفته‌ی او، خواستار صلح در افغانستان نیستند، هشدار داده است.

به نقل از اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی پاکستان، محمدکریم خلیلی در این دیدار از حمایت دوامدار پاکستان از افغانستان به‌ویژه در روند صلح و میزبانی میلیون‌ها پناهنده در سال‌های گذشته تشکری کرده است.

صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک آقای خلیلی نیز عکسی از دیدار او با وزیر خارجه‌ی پاکستان منتشر کرده، اما جزئیات ارائه نکرده است.

کریم خلیلی روز گذشته برای دیدار با مقام‌های پاکستانی به اسلام‌آباد رفت. او تا کنون با رییس مجلس نمایندگان و وزیر خارجه‌ی پاکسان دیدار کرده و قرار است با عمران خان، نخست‌وزیر آن کشور نیز دیدار کند.

وزارت خارجه‌ی پاکستان قبلا در اعلامیه‌ای گفته بود که این سفر آقای خلیلی بخشی از تلاش‌های اسلام‌آباد برای برقراری صلح و توافق سیاسی در افغانستان و گسترش روابط میان دو ملت می‌باشد.