نیروهای خارجی

اتحادیه اروپا: خروج نیروهای خارجی از افغانستان براساس شرایط انجام می‌شود

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان براساس شرایط انجام می‌شود.

آقای بورل این اظهارات را بعد از ظهر روز گذشته (پنج‌شنبه، ۲۳ دلو) در یک تماس تلفنی با رییس‌جمهور اشرف غنی مطرح کرده است.

طبق اعلامیه‌ی ارگ ریاست‌جمهوری، در این تماس تلفنی دو طرف در مورد روابط افغانستان و اتحادیه اروپا و همچنان پیشرفت‌های اخیر در روند صلح افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

جوزپ بورل خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرده و در عین حال گفته است که اتحادیه اروپا روند صلح افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند.

او تأکید کرده است که خشونت‌ها در افغانستان باید به‌گونه‌ی چشم‌گیر کاهش یابد و آتش‌بس دایمی نیز برقرار شود.

این درحالی است که اخیرا بحث خروج نیروهای خارجی از افغانستان به موضوع داغ رسانه‌ای بدل شده است.

امریکا که قرار بود براساس توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان، نیروهایش را تا ماه می سال جاری میلادی به‌گونه‌ی کامل از افغانستان خارج کند، نیز گفته است که خروج نیروها به شرایط افغانستان بستگی دارد.

در آخرین اظهارنظرها در این مورد، جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا در نخستین دیدارش از وزارت دفاع این کشور گفته است که می‌تواند مسأله‌ی مهلت خروج نیروهای این کشور از افغانستان در ماه می سال جاری میلادی (۲۰۲۱) را کنار بگذارد.

به گزارش روزنامه‌ی واشنگتن تایمز، او بر دیپلماسی به‌عنوان ابزار نخست دولت‌داری امریکا تأکید کرده و گفته است که برای پایان‌دادن «مسئولانه» به جنگ‌هایی که در جهان بسیار به درازا کشیده است، کار خواهد کرد.

پیش از آن، جنرال مک کنزی، فرمانده سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی امریکا) نیز گفته بود که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باید مبتنی بر شرایط باشد.

در مقابل، گروه طالبان بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تا ماه می تأکید کرده و گفته است که عملی‌سازی توافق‌نامه‌ی دوحه به نفع امریکا و این گروه است.

طالبان همچنان گفته‌اند در صورتی که نیروهای خارجی در زمان تعیین‌شده از افغانستان خارج نشوند، حملات بر این نیروها را از سر خواهند گرفت.