زلمی خلیل‌زاد

وزارت خارجه‌ی امریکا: زلمی خلیل‌زاد در نشست مسکو شرکت می‌کند

وزارت خارجه‌ی امریکا اعلام کرده است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور برای صلح افغانستان قرار است در نشست مسکو در پیوند به صلح افغانستان شرکت کند.

جالینا پورتر، معاون سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا روز گذشته (دوشنبه، ۲۵ حوت) در یک نشست خبری گفته است: «نشست مسکو تکمیل‌کننده‌ی تمامی تلاش‌های بین‌المللی برای حمایت از روند صلح افغانستان و در عین حال بازتاب‌دهنده‌ی نگرانی‌های جامعه‌ جهانی از این روند است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، تصمیم اداره‌ی جو بایدن برای فرستادن زلمی خلیل‌زاد در نشست مسکو نشان می‌دهد که ایالات متحده‌ی امریکا به رغم اختلافات جدی‌ای که با روسیه دارد، درباره‌ی روند صلح افغانستان و به میان آوردن یک حکومت موقت، توافق نظر دارند.

نشست مسکو قرار است روز پنج‌شنبه هفته‌ی جاری برگزار شود هدف از این نشست تسریع روند صلح افغانستان گفته شده است. روسیه از دولت افغانستان، طالبان، کشورهای منطقه از جمله پاکستان و چین و همچنان از ایالات متحده‌ی امریکا برای شرکت در این نشست دعوت کرده است.

حکومت افغانستان تأیید کرده است که هیأتی را برای شرکت در این نشست می‌فرستد. هرچند هنوز به‌گونه‌ی رسمی مشخص نشده که چه کسانی به نمایندگی از افغانستان در نشست مسکو شرکت می‌کنند، اما برخی رسانه‌ها به نقل از منابع‌شان گزارش کرده‌اند عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی رهبری هیأت افغانستان در نشست مسکو را بر عهده خواهد داشت.

گروه طالبان نیز اعلام کرده است که یک هیأت ده نفری از این گروه به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر این گروه در قطر در نشست مسکو شرکت می‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.