عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی
عکس: فیس‌بوک عبدالله

عبدالله عبدالله فردا در رأس هیأتی برای شرکت در نشست مسکو به روسیه می‌رود

شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید که قرار است هیأتی به ریاست عبدالله عبدالله برای شرکت در نشست مسکو فردا چهارشنبه به روسیه برود. نشست مسکو در پیوند به صلح افغانستان قرار است روز پنج‌شنبه هفته‌ی جاری برگزار شود. هدف این نشست تسریع روند صلح افغانستان گفته شده است.

شورای عالی مصالحه‌ی ملی در مورد ترکیب هیأت جزئیات نداده است، اما براساس فهرستی که در رسانه‌ها منتشر شده، میررحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان، بابر فرهمند معاون شورای عالی مصالحه‌ی ملی، سیدسعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح، حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین، مارشال عبدالرشید دوستم معاون پیشین رییس‌جمهوری، محمدکریم خلیلی معاون پیشین رییس‌جمهوری و گلبدین حکمتیا رهبر حزب اسلامی در ترکیب این هیأت حضور دارند.

همچنان، قرار است محمدمعصوم استانکزی رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان، متین بیک، احمدنادر نادری و حبیبه سرابی اعضای هیأت مذاکره‌کننده نیز برای شرکت در نشست مسکو به روسیه بروند.

همین طور، محمدعلم ایزدیار نایب اول مجلس سنا، عبدالله خنجانی معین وزارت دولت در امور صلح، عبدالستار خواصی عضو حزب اسلامی و غیرت بهیر عضو حزب اسلامی از دیگر افرادی اند که از آن‌ها به عنوان اشتراک‌کنندگان احتمالی نشست مسکو نام برده شده‌اند.

فریدون خزون، سخن‌گوی شورای عالی مصالحه‌ی ملی در صحبت با روزنامه اطلاعات روز حضور برخی از این افراد را در ترکیب هیأت افغانستان برای شرکت در نشست مسکو تأیید کرده است.

روسیه قبلا از دولت افغانستان، طالبان، کشورهای منطقه از جمله پاکستان و چین و همچنان از ایالات متحده‌ی امریکا برای شرکت در نشست مسکو دعوت کرده است.

وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا گفته است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور در نشست مسکو شرکت می‌کند.

گروه طالبان نیز اعلام کرده است که یک هیأت ده نفری از این گروه به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر این گروه در قطر در نشست مسکو شرکت می‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.