یک روز تا نشست صلح مسکو؛ هیأت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله رهسپار روسیه شد

هیأت دولت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی برای شرکت در نشست مسکو، رهسپار روسیه شده است.

شورای عالی مصالحه‌ی ملی امروز (چهارشنبه، ۲۷ حوت) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای عبدالله به دعوت رسمی روسیه به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست اشتراک و سخنرانی می‌کند.

به نقل از خبرنامه، در نشست یک روزه‌ی مسکو، رهبران و نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و نمایندگان گروه طالبان درباره‌ی تسریع روند مذاکرات صلح، تقویت مذاکرات دوحه، کاهش خشونت و تقویت یک افغانستان مستقل، خودکفا و عاری ازتروریزم و مواد مخدر بحث و تبادل نظر می‌کنند.

نشست مسکو در پیوند به صلح افغانستان قرار است فردا (پنج‌شنبه، ۲۸ حوت)‌ توسط کشورهای عضو گروه ۱+۳ (ترویکای توسعه‌یافته) به‌منظور سرعت‌بخشیدن به مذاکرات دوحه برگزار شود.

دولت روسیه از دولت افغانستان، گروه طالبان، کشورهای منطقه از جمله پاکستان و چین و همچنان امریکا برای شرکت در این نشست دعوت کرده است.

براساس گزارش‌ها، میررحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان، سیدسعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح، حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین، مارشال عبدالرشید دوستم معاون پیشین رییس‌جمهوری، محمدکریم خلیلی معاون پیشین رییس‌جمهوری و گلبدین حکمتیا رهبر حزب اسلامی در ترکیب هیأت افغانستان، در نشست مسکو اشتراک می‌کنند.

همچنان، قرار است محمدمعصوم استانکزی رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان، متین بیک، احمدنادر نادری و حبیبه سرابی اعضای هیأت مذاکره‌کننده، محمدعلم ایزدیار نایب اول مجلس سنا نیز برای شرکت در نشست مسکو به روسیه بروند.

شماری از رسانه‌ها به نقل از منابع‌شان، شمار اعضای هیأت دولت را بیش از این گزارش کرده‌اند.

این ترکیب هیأت افغانستان با واکنش‌های گسترده‌ی فعالان حقوق زن و اعضای نهادهای جامعه‌ی مدنی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. به گفته‌ی آنان، در این ترکیب حضور زنان نادیده گرفته شده است.

ریاست‌جمهوری افغانستان به این واکنش‌ها پاسخ داده و گفته است که نگرانی‌ها از حضور کم‌رنگ زنان در این هیأت، بر جای است و اعضای آن به‌گونه‌ی شخصی دعوت شده است. دواخان مینه‌پال در تویتی گفته است که دولت به مشارکت فعال زنان در تمامی بخش‌ها متعهد است.

وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا هم گفته است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور در نشست مسکو شرکت می‌کند.

گروه طالبان نیز اعلام کرده است که یک هیأت ده نفری از این گروه به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر این گروه در قطر در نشست مسکو شرکت می‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.