خواست زنان در هرات برای اعلام آتش‌بس از سوی طالبان

زنان در هرات خواهان اعلام آتش‌بس از سوی طالبان شدند

شماری از زنان در هرات در گفتمانی از گروه طالبان خواستند که سطح خشونت‌ها را کاهش بدهند و آتش‌بس اعلام کنند.

این زنان امروز (دوشنبه، ۶ ثور) در گفتمانی تحت عنوان «نگرانی زنان پیرامون گفت‌وگوهای صلح»، گفتند که با خروج کامل نیروهای خارجی در ۱۱ ماه سپتامبر و نپذیرفتن آتش‌بس از سوی طالبان، بیشترین صدمه به زنان وارد می‌شود.

فرشته یعقوبی، یکی از برگزارکنندگان این گفتمان به روزنامه اطلاعات روز گفت که تداوم جنگ به نفع حکومت و طالبان نیست و باید آتش‌بس اعلام شود.

خانم یعقوبی هشدار می‌‎دهد که برگشت به دوران حاکمیت طالبان به هیچ عنوان برای زنان پذیرفتنی نیست و زنان نمی‌گذارند که دوره‌ی محرومیت‌شان تکرار شود.

او تأکید کرد که از فرصت برگزاری نشست صلح استانبول به‌گونه‌ی درست استفاده شود و این نشست به جنگ افغانستان نقطه‌ی پایان بگذارد.

نشست استانبول قرار بود در ۲۴ ماه جاری میلادی (اپریل) برگزار شود، اما به دلیل آماده نبودن طالبان برای بعد از عید سعید فطر به تعویق افتاد.

طالبان پیشتر گفته بود تا زمانی که نیروهای خارجی به‌گونه‌ی کامل از افغانستان خارج نشوند، در هیچ نشستی که در آن در مورد افغانستان تصمیم گرفته شود، شرکت نمی‌کنند.

در همین حال، عاطفه غفوری، یکی از فعالان رسانه‌ای در هرات به روزنامه اطلاعات روز گفت که حکومت باید از حقوق زنان در میز مذاکره با طالبان دفاع کند: «ما صلحی می‌خواهیم که ارزش‌های انسانی، حقوق زنان و حقوق‌بشر قربانی نشود. ما می‌خواهیم که حضور معنی‌دار و قوی در مذاکرات صلح داشته باشیم.»

در دوران حاکمیت گروه طالبان در افغانستان، زنان از کم‌ترین حقوق‌، حتی رفتن به مکتب محروم بودند. حالا زنان افغان نگرانند که با سهیم‌شدن طالبان در قدرت، بار دیگر این دوران تکرار شود.