خواست زنان افغان از دولت و طالبان: ده روز آخر ماه رمضان را آتش‌بس اعلام کنید

شماری از زنان افغان در یک اعلامیه‌ی مشترک از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان و همچنان گروه طالبان خواسته‌اند که سلاح‌های‌شان را به زمین گذاشته و ده روز اخیر ماه مبارک رمضان را آتش‌بس اعلام کنند.

در این اعلامیه‌ی مشترک که امروز (سه‌شنبه، ۷ ثور) از سوی شبکه‌ی زنان افغان منتشر شده، آمده است که اعلام آتش‌بس سبب اعتمادسازی قبل از گفت‌وگوهای صلح می‌شود و همچنان اجازه می‌دهد که تمام افغان‌ها در فضای صلح‌آمیز از عید فطر تجلیل کنند.

زنان در این اعلامیه نگرانی‌ها و اولیت‌های‌شان را در روند صلح مطرح کرده و گفته‌اند که تمامی طرف‌های درگیر باید به آتش‌بس تن داده و با تواضع و حسن نیت جدید وارد مذاکرات صلح شوند.

آنان تأکید کرده‌اند در صورتی که فرصت نشست صلح استانبول به واقعیت مبدل نشود، مردم افغانستان، به‌خصوص زنان بیشترین ضرر را متحمل خواهند شد.

زنان افغان تأکید کرده‌اند که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، دیگر هیچ بهانه‌ای برای ادامه‌ی جنگ علیه مردم افغانستان وجود ندارد: «ما زنان افغان از تمامی طرف‌های جنگ می‌خواهیم تا به‌شکل سازنده همکاری نموده، مذاکرات لازم را پیش برده و توانایی خود را در ایجاد صلح دوامدار نشان دهند.»

در بخشی از اعلامیه‌ی مشترک زنان افغان آمده است که برای دست‌یابی به صلح دوامدار و همه‌شمول، خواست‌ها و اولویت‌های زنان، جوانان، اقلیت‌ها و قربانیان جنگ باید در میز مذاکرات شنیده شود.

زنان افغان در ادامه بر حفظ حقوق و دستاوردهای زنان افغان در روند صلح تأکید کرده و گفته‌اند که حکومت افغانستان نباید با دستاوردهای دو دهه‌ی گذشته به‌خصوص تساوی حقوق زنان که به سختی به‌دست آمده است، معامله کند: «در این راه قربانی‌های زیادی داشته‌ایم و منصفانه نیست که بیش از نیمی از جمعیت کشور نادیده گرفته شوند. آینده‌ی افغانستان با برگشت به گذشته‌ای که در آن فرهنگ مردسالاری، تنفر از زن و تفکرات متحجرانه حاکم بوده، ساخته نخواهد شد.»

خواست زنان برای اعلام آتش‌بس ده روزه درحالی مطرح می‌شود که در اوایل ماه مبارک رمضان رییس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز از طالبان خواسته بودند که آتش‌بس اعلام کنند.

طالبان اما بدون هیچ پاسخی مشخصی به این خواست، جنگ را در نقاط مختلف کشور ادامه داده‌اند. در روزهای اخیر خشونت‌ها در کشور افزایش یافته و از نظامیان افغان و غیرنظامیان قربانی گرفته است.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *