وزیران خارجه‌ی امریکا و پاکستان

صلح افغانستان؛ وزیران خارجه‌ی امریکا و پاکستان تلفنی صحبت کردند

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا با شاه‌محمود قریشی، همتای پاکستانی‌اش تلفنی صحبت کرده است. این تماس تلفنی روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۶ ثور) انجام شده است.

بلینکن در تویتی نوشته است که دو طرف در این تماس درباره‌ی تعهدات پاکستان در امر مبارزه با تروریسم، ادامه‌ی همکاری در روند صلح افغانستان و حمایت از ثبات منطقه‌ای گفت‌وگو کرده‌اند.

آقای بلینکن نوشته است: «مشتاق ادامه‌ی همکاری [پاکستان] هستم.»

در همین حال، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان در رشته‌تویتی نوشته است که با همتای امریکایی‌اش درباره‌ی قربانی‌های پاکستان در راستای مبارزه با تروریسم، پیشرفت در بخش مبارزه با تمویل تروریسم و پول‌شویی و ادامه‌ی این تعهدات صحبت کرده است.

آقای قریشی همچنان نوشته است که پاکستان قویا از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند. به‌گفته‌ی او، پاکستن باور دارد که رسیدن به یک توافق سیاسی در افغانستان مسئولیت مشترک تمامی طرف‌های افغانی، شرکای منطقوی و بین‌المللی است.

این درحالی است که روند صلح افغانستان از ماه‌ها به این طرف متوقف بوده و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نداشته است. هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان پس از وقفه‌ی طولانی، در روز دوم عید فطر دیدار و توافق کردند که مذاکرات را پس از عید از سر بگیرند.

پیش از این، عبدالله عبدالله،‌ رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در دیدار با قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان در کابل گفته بود که گروه طالبان از فرصت به میان‌آمده برای مذاکره‌ی صلح با دولت افغانستان و برقراری صلح، استفاده‌ی درست نکرده است.