عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی
عکس: فیس‌بوک عبدالله

عبدالله در واکنش به تحولات در فاریاب: در تعیین والی‌ها نظر و حمایت مردم در نظر گرفته شود

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی از وضعیت جاری در ولایت فاریاب ابراز نگرانی کرده و گفته است که از پرداختن به قضایایی که به اجماع سیاسی و حمایت مردم از نظام ضربه می‌زند، خودداری شود.

در اعلامیه‌ی سپیدار به نقل از آقای عبدالله آمده است: «در این مرحله که مردم از وضعیت امنیتی ولایت‌های خویش تشویش دارند، باید در تعیین مسئولان ارشد و والی‌ها نظر و حمایت مردم در نظر گرفته شود.»

عبدالله تأکید کرده است که در شرایط کنونی افغانستان و مردم این کشور به وحدت، همبستگی و اجماع سیاسی برای حمایت از نظام، قوای دفاعی و امنیتی و دفاعی در برابر حملات طالبان و رسیدگی به چالش‌های موجود ضرورت دارند.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی برای جلوگیری از بحرانی‌شدن بیشتر وضعیت، خواستار حل مشکل از طریق گفت‌وگو و تفاهم با رهبران سیاسی و مردم شده است. او افزوده است: «ما در این مرحله بیشتر از هر وقت دیگر به تفاهم، یکدیگرپذیری و اجماع در دفاع از کشور و نظام نیازمندیم.»

این درحالی است که رییس‌جمهور اشرف غنی، محمدداوود لغمانی را به‌جای نقیب‌الله فایق به‌حیث والی فاریاب تعیین کرده است. مردم فاریاب و هواداران مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و معاون اول پیشین ریاست‌جمهوری با این انتصاب مخالفت کرده‌اند.

معترضان از چند روز به این طرف در صحن مقام ولایت فاریاب خیمه‌ی تحصن برپا کرده و نگذاشته‌اند که والی جدید فاریاب معرفی شود.

در همین حال، محمدداوود لغمانی امروز (دوشنبه، ۲۷ ثور) در مقر لوای اول قول اردوی شاهین در ولایت فاریاب به‌عنوان والی این ولایت معرفی و به کارش آغاز کرده است.