لشکرگاه از چهار سو زیر حمله‌ طالبان؛ صدها خانواده‌ هلمندی آواره شده‌اند

لشکرگاه از چهار سو زیر حمله‌ طالبان؛ صدها خانواده‌ هلمندی آواره شده‌اند

هلمند در جنوب کشور این روزها گواه درگیری شدید میان نیروهای دولتی و طالبان است. جنگ‌جویان طالب از چهار سو به لشکرگاه، مرکز این ولایت حمله کرده‌اند و ساحات وسیعی در اطراف شهر به میدان جنگ مبدل شده است. در این درگیری‌ها تاکنون صدها خانواده بی‌جا شده‌اند.

شماری از نمایندگان هلمند در مجلس نمایندگان و شورای ولایتی می‌گویند که در حال حاضر درگیری‌ها در حوزه‌ی سوم، ساحه شاروالی و حوزه دهم جریان دارد و جنگ در یک کیلومتری مقام ولایت رسیده است.

غلام‌ولی افغان، نماینده مردم هلمند در صحبت با روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که طالبان از چهار سو به لشکرگاه هجوم آورده‌اند و شهر زیر تهدید «بسیار بلند» است. با این حال آقای افغان می‌گوید که نیروهای دولتی به تمام توان از شهر دفاع می‌کنند و در ۲۴ ساعت گذشته در چندین جای حملات طالبان را به عقب زده‌اند و به سمت اراضی خارج از شهر پیشرفت کرده‌اند: «وضعیت فعلی نیروهای امنیتی نسبت به پیش از عید بهتر است. نیروهای امنیتی پیشرفت داشته‌اند و جلو پیشروی طالبان را هم گرفته‌اند.»

گروه طالبان پس از اول ماه می حملات تهاجمی وسیعی را در هفت ولایت کشور راه‌اندازی کردند. ولایت‌های هلمند، قندهار، غزنی، بغلان، هرات و زابل از ولایت‌هایی بودند که از حدود دو هفته‌ی گذشته به این‌سو شاهد حملات گسترده‌ی طالبان بودند. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور، هفته‌ی گذشته گفت که این حملات طالبان در تمامی ولایت‌های کشور با شکست مواجه شده است.

پیش‌تر احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی کشور نیز گفته بود که طالبان سعی می‌کنند با سقوط یکی‌دو ولایت در کشور، رهبری این گروه را از پاکستان به افغانستان منتقل کنند.

حالا وزارت دفاع ملی هم می‌گوید که طالبان با حمله به لشکرگاه قصد داشت، این شهر را سقوط دهد، اما کاری نتوانست و برنامه‌اش با شکست مواجه شد. روح‌الله احمدزی، سخن‌گوی وزارت دفاع در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت که ۱۰ روز قبل طالبان با راه‌اندازی حملات شدید بر لشکرگاه، قصد داشتند که شهر را سقوط دهند، اما نتوانستند. او اطمینان می‌دهد که لشکرگاه حفظ می‌شود و طالبان شکست می‌خورند. به گفته‌ی او در عملیات‌های هوایی و زمینی نیروهای دولتی در اطراف شهر لشکرگاه، تلفات سنگینی به طالبان وارد شده است. او گفت: «بیش از ۳۰ تن از طالبان به‌شمول افراد کلیدی این گروه دیروز در حملات هوایی و زمینی کشته شدند.

جنگ هلمند حدود دو هفته پیش آغاز شد. پیش از عید و برقراری آتش‌بس وزارت دفاع ملی اعلام کرد که تلفات سنگینی به طالبان وارد شده است و به‌شمول افراد کلیدی این گروه، تروریستان خارجی و افراد القاعده نیز کشته شدند.

پس از ختم آتش‌بس سه‌روزه، قول اردوی ۲۱۵ میوند در جنوب کشور اعلام کرد که نیروهای دولتی عملیات‌هایش را هم‌زمان در مناطق غربی شهر لشکرگاه، ولسوالی ناوه و نهر سراج آغاز کرده است.

رییس‌جمهور غنی هم پس از ختم دوره آتش‌بس طی تماس تلفنی با فرماندهان ارتش به آنان هدایت داد که اگر طالبان آتش‌بس نکردند و به جنگ ادامه دادند، در هر نقطه کشور سرکوب شوند.

عمر زواک، سخن‌گوی والی هلمند به روزنامه اطلاعات روز گفت که عملیات تصفیوی نیروهای دولتی در اطراف شهر لشکرگاه آغاز شده است و نیروهای دولتی در حال پیش‌روی‌اند. به گفته‌ی او عملیات تصفیوی در اطراف شهر لشکرگاه از صبح روز گذشته آغاز شده است و تا پاکسازی کامل ادامه خواهد یافت.

در جنگ لشکرگاه شمار زیادی از مردم بی‌جا شده‌اند. به گفته‌ی آقای زواک بیشتر بی‌جاشدگان به داخل شهر لشکرگاه پناه آورده‌اند. آقای زواک آمار مشخصی از بی‌جاشدگان ارائه نکرد و گفت که بررسی در این باره جریان دارد.

در جنگ جاری در هلمند صدها خانواده بی‌جا شده‌اند – عکس از شبکه‌های اجتماعی
در جنگ جاری در هلمند صدها خانواده بی‌جا شده‌اند – عکس از شبکه‌های اجتماعی

در همین حال غلام‌ولی افغان، نماینده هلمند در مجلس می‌گوید که در جنگ جاری، شماری از افراد ملکی کشته و زخمی شده‌اند. او درباره‌ی آمار تلفات ناشی از جنگ جزئیاتی نداد اما گفت که بیشتر این افراد در انفجار ماین‌های که طالبان کار گذاشته‌اند و همچنین در نتیجه‌ی برخورد مرمی‌های هاوان طالبان بر خانه‌های ملکی، کشته و زخمی شده‌اند.

او اضافه کرد که در این درگیری‌ها خسارات مالی هنگفتی نیز بر باشندگان مناطق جنگ‌زده وارد شده است. به گفته‌ی او ولایت هلمند از ولایت‌هایی است که بیشتر باشندگان آن به زراعت و مالداری مشغول‌اند و با آواره‌شدن صدها خانواده، مواشی و زمین‌های زراعتی آنان نیز یا از بین رفته‌اند یا هم در معرض از بین‌رفتن هستند.

از حدود دو هفته به این سو، پروازهای ملکی به لشکرگاه نیز متوقف است. عمر زواک، سخن‌گوی والی می‌گوید برای این‌که در اطراف میدان هوایی جنگ جریان دارد، برای ایمنی مسافران و هواپیماها، پروازها متوقف است.

مقام‌های محلی، اعضای شورای ملی و شورای ولایتی هلمند و وزارت دفاع ملی همه از یک چیز مطمئن‌اند و آن این‌که خطر سقوط لشکرگاه رفع شده است.

عبدالاحد سلطان‌زی، عضو شورای ولایتی هلمند در صحبت با روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که نیروهای امنیتی در لشکرگاه در حال پیش‌روی هستند و این اطمینان وجود دارد که خطر سقوط لشکرگاه رفع شده است. به گفته‌ی او نیروی کافی در شهر وجود دارد و حملات زمینی و هوایی هم در جریان است؛ با وجود این بعید است که شهر سقوط کند.

ولایت هلمند، در جنوب کشور، همواره از ولایت‌های ناامن بوده است. به گفته‌ی آقای سلطانزی، ولسوالی‌های سنگین، موساقلعه، کجکی، بغران وگرم‌سیر کاملا در اختیار طالبان است و در سایر ولسوالی‌ها هم تنها مراکز آن در دست دولت است.