ولسوالی دوآب نورستان

ادعاهای ضدونقیض در مورد سقوط پنج ولسوالی در چهار ولایت به‌دست طالبان

گروه طالبان ادعا کرده است که کنترل مرکز ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان، ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی، ولسوالی شینکی ولایت زابل و ولسوالی‌های دوآب و مندول ولایت نورستان را به‌دست گرفته است.

سخن‌گویان طالبان ادعا کرده‌اند که در نتیجه‌ی حملات جنگ‌جویان این گروه بر ولسوالی‌های یادشده، شماری از نظامیان دولتی کشته و زخمی و مقدار زیادی سلاح و مهمات نیز به‌دست آنان افتاده است.

در همین حال، طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله در صحبت با روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که نیروهای امنیتی از ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان «عقب‌نشینی تکتیکی» کرده‌اند.

واحدالله جمعه‌زاده، سخن‌گوی والی غزنی سقوط ولسوالی‌ده‌یک را رد کرده و گفته است که بنا بر خواست مردم محل، مقر ولسوالی از یک جا به جای دیگر (حدود ۱۰۰ متر دورتر) نقل مکان کرده است.

منابع محلی در ولایت زابل نیز سقوط ولسوالی شینکی این ولایت به‌دست گروه طالبان را رد می‌کنند و ادعای این گروه را کاملا «دروغ» می‌دانند.

گل‌اسلام سیال، سخن‌گوی والی زابل به روزنامه اطلاعات روز گفت که تمامی تأسیسات دولتی به‌شمول فرماندهی پولیس ولسوالی شینکی تحت کنترل نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دارد.

آقای سیال گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی در مرکز ولسوالی شینکی روز گذشته (جمعه، ۱۴ جوزا) اکمال شده و «تبلیغات» طالبان در مورد سقوط این ولسوالی صحت ندارد.

در همین حال، منابع حکومتی در ولایت نورستان که نمی‌خواهند نام‌شان در خبر ذکر شود، به روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که ولسوالی‌های دوآب و مندول این ولایت شب گذشته به‌دست گروه طالبان سقوط کرده است. این منابع اما جزئیات بیشتری در مورد ارائه نکرده‌اند.

همزمان با این، سعدالله پاینده‌زوی، رییس شورای ولایتی نورستان در صحبت با روزنامه اطلاعات روز، سقوط ولسوالی‌های دوآب و مندول این ولایت به‌دست گروه طالبان را تأیید کرده است.

آقای پاینده‌زوی گفته است که این دو ولسوالی حوالی ساعت ۹:۳۰ دقیقه‌ی شب گذشته سقوط کرده و نیروهای امنیتی و دفاعی مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند. او تأکید کرد که به نیروهای امنیتی و دفاعی در این دو ولسوالی تلفات وارد نشده است.

پاینده‌زوی افزود که از ۲۰ روز بدینسو ولسوالی‌های دوآب و مندول زیر محاصره‌ی شدید طالبان بود، اما به‌دلیل نرسیدن نیروهای کمکی، برخی از نیروهای امنیتی و دفاعی به طالبان تسلیم شده و شماری دیگر نیز عقب‌نشینی کرده‌اند.

این درحالی است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان رسما در اول ماه می کلید خورد. در جریان ماه می دست‌کم چهار ولسوالی در ولایت‌های بغلان، لغمان و میدان‌وردک سقوط کرده بود.

وزارت‌های دفاع و داخله در آن زمان گفته بودند که نیروهای امنیتی و دفاعی از ولسوالی‌های نرخ و جلریز در میدان‌وردک، بُرکه در بغلان و دولت‌شاه در لغمان عقب‌نشینی «تکتیکی» کرده‌اند.