آشوب جنگ در غور؛ از قطع شبکه‌های مخابراتی تا احتمال سقوط چند ولسوالی

آشوب جنگ در غور؛ از قطع شبکه‌های مخابراتی تا احتمال سقوط چند ولسوالی

انفجار موتربمب قرارگاه نیروهای ارتش ملی در ولسوالی شهرک ولایت غور را در چشم‌برهم‌‌زدنی نیست و نابود کرد. این انفجار روز شنبه، ۱۵ جوزا رخ داد و یک روز بعد، طالبان توانستند مرکز ولسوالی شهرک را به کنترل‌شان درآوردند.

براساس روایت عبدالظاهر فیض‌زاده، والی غور، نیروهای دولتی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از ولسوالی شهرک عقب‌نشینی کرده‌اند: «حوالی ساعت پنج روز یک‌شنبه، نیروهای دولتی از ولسوالی شهرک عقب‌نشینی کرده‌اند. تصمیم این است که به‌زودی شهرک از دست طالبان گرفته شود.»

‏عطامحمد دهقان‌پور، نماینده‌ی مردم غور در پارلمان در نشست عمومی پارلمان گفته است که ولسوالی شهرک در نتیجه‌ی بی‌پروایی حکومت به‌دست طالبان سقوط کرده است و شمار زیادی از سربازان ارتش در این ولسوالی جان باخته‌اند.

یک روز پیش از سقوط ولسوالی شهرک، نیک‌محمد نیکزاد، آمر آمنیت پولیس غور به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که در انفجار موتربمب در قرارگاه ارتش ملی در ولسوالی شهرک، ۱۰ نیروی ارتش جان باختند.

وزارت دفاع ملی کشور درباره‌ی سقوط ولسوالی شهرک حاضر به پاسخ‌گویی نشد.

طالبان ولسوالی شهرک را سقوط داده‌اند. عکس: شبکه‌های اجتماعی
طالبان ولسوالی شهرک را سقوط داده‌اند. عکس: شبکه‌های اجتماعی

جولان طالبان

برای سومین روز متوالی آنتن‌های مخابراتی به استثنایی شبکه دولتی «سلام» در ولایت غور قطع است. باشندگان غور به روزنامه اطلاعات روز می‌گویند این وضعیت در نتیجه‌ی تهدید طالبان پیش آمده است.

جان‌محمد، ۴۵ ساله یکی از ساکنان غور است. او به روزنامه اطلاعات روز می‌‎گوید که طالبان با سقوط ولسوالی شهرک، احتمالا حملات‌شان را به مناطق دیگر نیز افزایش می‌دهند: «ما خیلی می‌ترسیم که طالبان به شهر فیروزکوه حمله کنند. تهدیدات طالبان افزایش یافته است. اگر ناامنی‌ها بیشتر شود، مجبورم دکانم را ببندم.»

یک منبع معتبر امنیتی غور که نخواست نامی از وی برده شود، به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که طالبان با تجهیز صدها جنگ‌جو در تلاش سقوط چندین ولسوالی هستند. به گفته‌ی او، طالبان با بهره‌گیری از انفجار موتربمب‌ها و افراز کمین‌ می‌خواهند که به نیروهای دولتی تلفات وارد کنند.

تبلیغ گسترده‌ی طالبان

به گفته حسن حکیمی، از فعالان مدنی در غور، گروه طالبان در کنار جنگ با نیروهای دولتی، فعالیت‌های تبلیغاتی‌شان را در غور افزایش داده‌اند: «طالبان فعالیت تبلیغاتی گسترده دارند و وقتی که آنتن‌های مخابراتی را قطع می‌کنند، به مردم تبلیغ می‌کنند که حکومت ناتوان است و باید از آنان حمایت کنند تا زنده بمانند.»

در تاریخ ۱۲ جوزا آمر امنیت فرماندهی پولیس غور به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که حیات‌الله عادل، آمر سمت دوم پولیس با هشت سرباز به گروه طالبان پیوسته است. او افزوده بود که آقای عادل، یک عراده تانک، یک عراده رنجر و با کلی تجهیزات و امکانات به طالبان پیوسته است.

حسن حکیمی، می‌گوید که پیوستن نیروهای دولتی به هدف گسترش فعالیت‌های تبلیغاتی گروه طالبان است: «طالبان تبلیغات پخش می‌کنند و به همین دلیل عسکرها تشویق می‌‌شوند که به آنان بپیوندند و این خیلی جای نگرانی است و باید کمر تبلیغات طالبان شکسته شود.»

این در حالی است که عبدالظاهر فیض‌زاده، والی غور بارها در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفته بود که با نیروی کم، اطراف شهر فیروزکوه را گزمه می‌کنند و طالبان قدرت رزمی‌شان را در مقابل نیروهای دولتی در این ولایت باخته‌اند.

برخی از باشندگان غور معتقدند که والی این ولایت به‌عنوان رییس شورای نظامی، قدرت روزافزون طالبان را دست‌کم گرفته است و حاصل این کار، سقوط ولسوالی شهرک به‌دست طالبان است.

در انفجار موتر بمب در قرارگاه ارتش ملی در ولسوالی شهرک، 10 نیروی ارتش جان باختند. عکس: شبکه‌های اجتماعی
در انفجار موتر بمب در قرارگاه ارتش ملی در ولسوالی شهرک، ۱۰ نیروی ارتش جان باختند. عکس: شبکه‌های اجتماعی

تهدید بلند در دولینه

ولسوالی‌های دولینه و ساغر در نزدیکی ولسوالی شهرک موقعیت دارد. بسیاری‌ها به‌شمول حسن حکیمی، فعال مدنی نگرانند که این دو ولسوالی نیز به‌دست طالبان سقوط کند.

کرام‌الدین رضازاده، نماینده مردم غور در پارلمان به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که ولسوالی‌های دولینه، چهارسده، زیر تهدید بلند امنیتی قرار دارند و باید به وضعیت آشفته‌ی این ولسوالی‌ها توجه جدی شود.

او هشدار می‌دهد که هر نوع بی‌پروایی در ولسوالی دولینه، برای حکومت پرهزینه و برای طالبان پردست‌آورد خواهد بود: «وضعیت امنیتی غور خراب است. طالبان در نقاط مختلف دولینه و چهار سده هم تحرکات دارند و هم جنگ می‌کنند.»

او سقوط نکردن ولسوالی‌های غور را مشروط به تقویت نیروهای دولتی می‌داند تا سناریوی شهرک در دیگر ولسوالی‌ها تکرار نشود.

برای مدیریت جنگ ولسوالی دولینه، روز یک‌شنبه ۱۶ جوزا ده‌ها نیروی کماندو وارد شهر فیروزکوه شدند. در اعلامیه‌ی دفتر والی غور امده است که این نیروها جهت سرکوب طالبان به ولسوالی‌ دولینه اعزام می‌شوند. در این اعلامیه، به نیروهای امنیتی دولینه اطمینان داده شده است که اوضاع جنگی نفع دولت تمام خواهد شد.

برای مدیریت جنگ ولسوالی دولینه، روز یک شنبه ۱۶ جوزا ده‌ها نیروی کماندو وارد شهر فیروزکوه شدند. عکس: اداره محلی غور
برای مدیریت جنگ ولسوالی دولینه، روز یک شنبه ۱۶ جوزا ده‌ها نیروی کماندو وارد شهر فیروزکوه شدند. عکس: اداره محلی غور

اما نمایندگان غور در پارلمان اعزام کوتاه‌مدت نیروهای کماندو برای جنگیدن با طالبان را در دولینه موثر نمی‌دانند. کرام‌الدین رضازاده، نماینده پارلمان از حکومت می‌خواهد که با تمویل و تجهیز نیروهای دولتی و اعزام نیروهای تازه‌نفس، جلو حملات گسترده طالبان را بگیرد. او یکی از دلایل افزایش خشونت‌‎ها و حملات طالبان را حضور نیروی جنگی آنان از ولایت‌های بادغیس، فاریاب، سرپل و هرات می‌داند.

حسن حکیمی، یکی از فعالان مدنی غور می‌گوید که سطح تهدیدت امنیتی در ولسوالی‌های چهارسده، شهرک، ساغر، دولینه، دولتیار و تولک بلند است.

در کنار شهرک، ولسوالی مرغاب نیز در کنترل کامل گروه طالبان قرار دارد. منابع محلی در غور می‌گویند که بیش از یک سال می‌شود که نیروهای دولتی مستقر در مرغاب به یک پاسگاه در شمال شهر فیروزکوه عقب‌نشینی کرده‌اند. این پاسگاه بر فراز یک کوه در روستای موسوم به «شاه تیغ» موقعیت دارد.

گروه طالبان بخش‌هایی از شاهراه غور – هرات را در اختیار دارند و همچنین در بخشی از شاهراه‌ ایست‌های بازرسی دارند.