پارلمان اروپا: گروه طالبان به مذاکرات صلح باورمند نیست، به پیروزی از راه جنگ می‌اندیشد

پارلمان اروپا با صدور قطع‌نامه‌ای گفته است که افغانستان در مقطع حساسی قرار دارد. پارلمان اروپا، وضعیت داخلی افغانستان را شکننده و اوضاع امنیتی این کشور را وخیم توصیف کرده است.

طبق این قطع‌نامه که روز چهارشنبه هفته‌ی جاری در ۲۷ ماده منتشر شده، گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی به بُن‌بست رسیده و تصمیم امریکا و ناتو مبنی بر خروج نیروهای‌شان از افغانستان می‌تواند خطر تشدید درگیری‌های داخلی و خلایی که در بدترین حالت توسط طالبان پُر می‌شود، را در پی داشته باشد.

پارلمان اروپا همچنین نسبت به چشم‌انداز «بسیار نگران‌کننده» برای افغانستان و حفظ دستاوردهای سیاسی، اجتماعی و پیشرفت‌های ۲۰ سال اخیر ابراز نگرانی کرده است.

در قطع‌نامه‌ی پارلمان اروپا از کمیسیون اقدامات خارجی این نهاد خواسته شده است تا هرچه زودتر استراتژی جامعی را برای همکاری اینده با افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی آماده و به مجلس ارائه کند.

پارلمان اروپا تمام فعالیت‌ها و حملات تروریستی در افغانستان را محکوم کرده و بر اهمیت مبارزه‌ی موثر با تأمین مالی تروریسم و برچیدن شبکه‌های مالی حامی از تروریسم تأکید کرده است. پارلمان اروپا هشدار داده است که طالبان به مذاکرات صلح باورمند نیست و به پیروزی از راه جنگ می‌اندیشند.

پارلمان اروپا خواستار تحقیق معتبر و شفاف در مورد حمله بر مکتب سیدالشهدا و حمله‌ی ۱۲ می ۲۰۲۰ میلادی بر زایشگاه شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی کابل شده و گفته است که سازمان ملل باید از جریان تحقیق نظارت کند.

در این قطع‌نامه‌ی پارلمان اروپا، در مورد صلح افغانستان، افزایش خشونت‌ها، حملات بر فعالان جامعه مدنی، خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر، حقوق و دستاوردهای زنان، خشک‌سالی، تروریسم، مواد مخدر، مبارزه با فساد، رشد اقتصادی افغانستان و برخی موارد دیگر پرداخته شده است.

طبق این قطع‌نامه‌ی پارلمان اروپا، در جریان ۲۰ سال گذشته ۱۵۰ هزار نفر از جمله ۳۵ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند.

در ماده‌ی چهاردهم این قطع‌نامه آمده است که کمیسیون اقدامات خارجی پارلمان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را تشویق کنند تا یک کمیسیون را برای تحقیق در مورد نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه در افغانستان ایجاد کند.

پارلمان اروپا افزایش خشونت‌ها در افغانستان از جمله قتل‌های هدفمند کودکان، زنان متخصص، روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه‌ای، آموزگاران، مدافعان حقوق بر، فعالان جامعه مدنی، داکتران و مقام‌های دولتی را نگران‌کننده خوانده است.

در قطع‌نامه‌ی پارلمان اروپا از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواسته شده است که هرچه زودتر در مورد آتش‌بس دایمی و جامع به توافق برسند.

پارلمان اروپا از گروه طالبان خواسته است که فورا حملات‌شان در برابر غیرنظامیان را متوقف کرده و به قوانین بین‌المللی بشردوستانه به‌گونه‌ی کامل احترام بگذارد.