کمیسیون حقوق بشر افغانستان

کمیسیون حقوق بشر محاصره‌ی اقتصادی ولسوالی‌ها توسط طالبان را جنایت خواند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از محاصره‌ی اقتصادی ولسوالی‌ها توسط گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و خواهان بازشدن فوری راه‌های مواصلاتی آن‌ها شده است.

کمیسیون حقوق بشر امروز (یک‌شنبه، ۲۳ جوزا) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که با محاصره‌ی ولسوالی‌ها و مسدودشدن راه‌های مواصلاتی آن‌ها، مردم نمی‌توانند به نیازها، مواد غذایی و خدمات اساسی دسترسی داشته باشند.

در اعلامیه تأکید شده است: «پیش از اینکه (وضعیت در ولسوالی‌های محاصره‌شده) به بحران و فاجعه انسانی جدی و فراگیر بیانجامد، [محاصره باید] پایان یابد.»

کمیسیون حقوق بشر افغانستان افزوده است که استفاده از محاصره‌ی اقتصادی به عنوان تاکتیک جنگی، سلب‌کننده‌ی حق حیات، گشت‌وگذار و امکان بهره‌مندی مردم از حقوق اقتصادی‌شان و جنایت است.

این کمیسیون تأکید کرده است که راه‌های ولسوالی‌های محاصره‌شده باید فورا باز شود تا مردم که همزمان با خشک‌سالی و همه‌گیری ویروس کرونا درگیرند، به کالاها و خدمات اساسی دست یابند.

این درحالی است که در هفته‌های اخیر طالبان حملات تهاجمی‌شان را بر تعدادی از ولسوالی‌های کشور تشدید کرده‌اند. در کمتر از هشت هفته‌ی گذشته، بیش از ۲۰ ولسوالی به‌دست این گروه سقوط کرده است.

افزون بر آن‌ها تعدادی از روستاها نیز در این مدت، به‌دست این گروه سقوط کرده است.