دانش: نهادهای بین‌المللی مصداق نسل‌کُشی و جرایم جنگی در حملات اخیر را بررسی کنند

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری کشور از نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری خواسته است که مصداق نسل‌کُشی، جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت در حملات اخیر بر غیرنظامیان را به‌صورت عادلانه بررسی کنند.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست‌جمهوری به نشر رسیده، آمده است که آقای دانش این موضوع را امروز (سه‌شنبه، ۲۵ جوزا) در دیدار با الن دلتروز، رییس عمومی سازمان جینوا کال در کابل مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، او گفته است که نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری جرایم در حملات اخیر در افغانستان را با تعیین هیأت‌های حقیقت‌یاب براساس موازین بین‌المللی مستندسازی و بررسی کنند.

به گفته‌ی معاون دوم ریاست‌جمهوری، کشتار غیرنظامیان و به‌خصوص کودکان در حملات اخیر در افغانستان، مصداق بارز جرایم جنگی، جنایت علیه بشریت و در مواردی هم مصداق نسل‌کُشی است.

از سویی هم، او تأکید کرده است که حکومت و نهادهای امنیتی افغانستان بر رعایت تمامی کنوانسیون‌های بین‌المللی و حقوق بشردوستانه، خود را متعهد می‌داند، اما طرف مقابل دولت افغانستان (طالبان) هیچ توجهی به رعایت حقوق غیرنظامیان ندارد.

سرور دانش همچنین گفته است که برای متوقف‌کردن فجایع انسانی در افغانستان باید میکانیزم‌ها و الزامات عملی روی‌دست گرفته شود. او تأکید کرده است که تنها ارایه‌ی قواعد و مقررات بین‌المللی برای جلوگیری از قربانی‌شدن غیرنظامیان کفایت نمی‌کند.

او به رییس عمومی سازمان جینوا کال هم گفته است که حکومت افغانستان متعهد است تا برای فعالیت‌های بشردوستانه‌ی این نهاد بین‌المللی همکاری کند و حمایت لازم را انجام دهد.

الن دلتروز در مقابل گفته است که سازمان جینوا کال در تلاش است تا در افغانستان برای کاهش خشونت علیه غیرنظامیان؛ به‌خصوص زنان و کودکان فعالیت‌های لازم را براساس قوانین بین‌المللی انجام دهد.

به گفته‌ی او، این سازمان تلاش دارد تا از طریق میکانیزم‌های حقوقی، گروه‌های مسلح غیرمسئول را وادار کند که حقوق کودکان و زنان را رعایت و در تطبیق فعالیت نهادهای صحی همکاری کنند.

او همچنین گفته است که این سازمان تلاش می‌کند تا این گروه‌ها را وادار کند که از استفاده از ماین‌های ضد افراد برای حفظ جان غیرنظامیان خودداری کنند.

این درحالی است که در تاریخ ۱۴ جوزا سرور دانش در واکنش به حملات در غرب کابل گفته بود که این حملات «کشتار و نسل‌کشی» است. او افزوده بود که نهادهای امنیتی و کسانی که در حکومت به‌طور مستقیم مسئولیت تأمین امینت را بر عهده دارند، مکلفند که هرچه زودتر در برابر این «کشتار و نسل‌کشی» اقدام کرده و به مردم پاسخگو باشند.

 در هفته‌های اخیر موجی از حملات هدفمند در غرب کابل آغاز شده است. در ۱۸ ثور مکتب سیدالشهدا در غرب کابل هدف حمله قرار گرفت که در نتیجه حدود ۹۰ نفر کشته و بیش از ۲۴۰ نفر دیگر زخمی شدند.

 از ۱۱ جوزا تاکنون دست‌کم شش انفجار ماین بر موترهای مسافربری در حوزه‌های سوم، ششم و سیزدهم  شهر کابل جان نزدیک به ۳۰ غیرنظامی را گرفت و بیش از ۲۵ غیرنظامی دیگر را زخمی کرد.

پیشتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله بر مکتب سیدالشهدا را «پاکسازی قومی و نسل‌کشی» خوانده بود.

خانواده‌های قربانیان حمله بر مکتب سیدالشهدا نیز از حکومت افغانستان و جامعه جهانی خواسته بودند که این حمله را به‌عنوان مصداق «نسل‌کشی» به رسمیت بشناسند.

به‌دنبال این حملات، شماری از شهروندان افغانستان کارزاری را در شبکه اجتماعی تویتر در اعتراض به «کشتار هدفمند» هزاره‌ها راه‌اندازی کردند. این کارزار که زیر نام (StopHazaraGenocide#) راه‌اندازی شده بود، می‌گفت جهان باید کشتار هزاره‌ها را به‌عنوان «نسل‌کشی» به رسمیت بشناسد و برای حفاظت از هزاره‌ها اقدام کند.