وزیر حج به طالبان: تأسیسات کافر نیستند، تخریب نکنید

محمدقاسم حلیمی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف می‌گوید که گروه طالبان هیچ هدفی به‌جز انفجار، انتحار و تخریب تأسیسات عامه در کشور ندارد.

آقای حلیمی که امروز (شنبه، ۲۹ جوزا) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که طالبان زمانی که بر یک منطقه مسلط می‌شوند، تخریب تأسیسات عامه و تعمیرات و «تشرج بین انسان‌ها» را از خود در آن مناطق به یادگار می‌گذارند.

در همین حال، او در خطاب به این گروه گفت که تأسیسات عامه کافر و متعلق به هیچ دین و مذهب نیستند و از تخریب آن‌ها جلوگیری کند.

وزیر ارشاد، حج و اوقاف کشور تأکید کرد که طالبان در پی «انهدام» کامل افغانستان اند.

او افزود که اگر طالبان برای ایجاد حکومت و برپایی نظام عادلانه که به نفع افغانستان باشد کار می‌کردند، هیچ گاهی تأسیسات عامه را تخریب و انفجار و انتحار نمی‌کردند.

با این حال، محمدقاسم حلیمی تأکید کرد که اگر این گروه در پی برقراری عدالت و استقرار حاکمیت عادلانه در افغانستان می‌بود، موقف او متفاوت‌تر از موقف کنونی‌اش می‌بود.

از سویی هم، او در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به نشست مشترک علمای افغانستان و پاکستان در عربستان سعودی گفت علمای پاکستان که قبل از این به نفع طالبان فتوا می‌دادند، جنگ جاری در افغانستان را حرام و ناروا دانسته‌اند.

آقای حلیمی این نشست را با اهمیت خواند و گفت که در میان علمای پاکستان، طاهر اشرف و حامد الحق حقانی نیز حضور داشته و بر حرام‌بودن جنگ افغانستان تأکید کرده‌اند.

او همچنین گفت که افزون بر علمای پاکستان، علمای مجمع فقه اسلامی، رابطه‌ی عالم اسلامی، امام که و تمامی کشورهای مربوط به این نهادها جنگ کنون یدر افغانستان را ناروا خواند و خواهان ختم جنگ از راه گفت‌وگو شده‌اند.

کنفرانس مشترک علمای افغانستان و پاکستان در تاریخ ۲۰ جوزا در شهر مکه‌ی عربستان سعودی برگزار شد.

این گفته‌ها را وزیر ارشاد، حج و اوقاف کشور در حالی مطرح می‌کند که طالبان اخیرا حملات‌شان را در کشور شدت بخشیده‌اند. این گروه طی حدود دو ماه گذشته، ۳۵ ولسوالی را سقوط داده است.

تصاویری که از مناطق تصرف‌شده توسط طالبان که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که تأسیسات زیادی در این حملات طالبان تخریب شده است. عمده‌ترین این موارد ولسوالی اناردره‌ی فراه است که طالبان پس از به‌دست‌آوردن کنترل ساختمان این ولسوالی، آن را با ماین انفجار دادند.