رییس‌جمهور اشرف غنی
ARG

غنی: جامعه جهانی به طالبان حیثیت سیاسی داده است

رییس‌جمهور اشرف غنی در مراسم تجلیل از روز پناهندگی گفته است که جامعه جهانی به گروه طالبان حیثیت سیاسی داده است.

آقای غنی در این مراسم که امروز (یک‌شنبه، ۳۰ جوزا) در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شده، همچنین گفته است که طالبان مسئول ادامه‌ی جنگ اند و همه‌روزه تأسیسات عامه را تخریب و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

رییس‌جمهور غنی روز گذشته نیز در نشستی در ارگ ریاست‌جمهوری گفته بود که طالبان به اشاره‌ی شبکه‌های سیاه، افغانستان را ویران می‌کنند.

در خبرنامه‌ی ارگ ریاست‌جمهوری به نقل از غنی آمده است: «این جنگ تحمیلی غیرمشروع از سوی طالبان، باید از طرف منطقه و جامعه بین‌لمللی تحریم و محکوم شود.»

او از کشورهای منطقه به‌ویژه از پاکستان و ایران خواسته است تا در رابطه به نقش فعال‌شان در ایجاد ثبات و صلح پایدار و عادلانه در افغانستان تعلل نکنند.

از سوی هم، رییس‌جمهور غنی در این مراسم مهاجرین و دیاسپورا را جزء جدایی‌ناپذیر ملت و سرمایه‌ی ملی افغانستان دانسته و افزوده است که براساس قانون اساسی، حق «افغان بودن» هیچ شهروند افغانستان سلب شده نمی‌تواند.

غنی ضمن اشاره به نقش موثر دیاسپورا در برنامه‌های انکشافی، همچنین علاوه کرده است که بحث مهاجرت بدون دیدگاه واضح و توجه به تغییراتی که در حال رخ دادن است، صورت گرفته نمی‌تواند.

او تأکید کرده است که در حال حاضر هشت برنامه‌ی ملی تحت دیزاین و تطبیق قرار دارد و کمک‌های بین‌المللی در این خصوص باید نتیجه‌محور باشد، نه روندمحور.

او ایجاد شرایط مناسب برای برگشت مهاجرین را وظیفه‌ی دولت خوانده و گفته است: «تعهد ما این است که مهاجرین و دیاسپورای افغان بخش مهم، باعزت و سرمایه‌ی بزرگ بوده و باید از این سرمایه تمام افغان‌ها مستفید شوند.»

در این مراسم وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، معاون نماینده خاص سازمان ملل و نماینده کمیشنری عالی سازمان ملل نیز صحبت کرده‌اند.

آنان بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان، ادامه‌ی حمایت سازمان ملل از تلاش‌های حکومت در زمینه‌های مارکت‌سازی، اعمار صلح و دولت‌سازی در چارچوب برنامه‌ی انکشافی صلح تأکید کرده‌اند.