اسماعیل خان

اسماعیل‌خان: به‌خاطر دفاع از شهر هرات به جبهات جنگ می‌رویم

محمد اسماعیل خان، یکی از فرماندهان پیشین جهادی در ولایت هرات می‌گوید که به‌خاطر جلوگیری از پیش‌روی طالبان به سمت شهر هرات، نیروهای تحت امرش به جبهات جنگ اعزام می‌شوند.

اسماعیل خان امروز( جمعه، ۱۸ سرطان) در حضور صدها نفر از باشندگان هرات در خانه‌اش، «حرکت مقاومت مردمی حوزه‌ی جنوب‌غرب» را پایه‌گذاری کرد، تا به گفته‌ی او، جلوی سقوط شهر هرات را بگیرد.

او گفت که «حرکت مقاومت مردمی حوزه‌ی جنوب‌غرب» از «مجاهدین» و مردم ولایت‌های بادغیس، غور، هرات، نیمروز، فاریاب، هلمند و قندهار تشکیل شده است.

او بر بسیج عمومی برای مقابله با «دشمن» تأکید کرد و گفت: «جنگ بر ما تحمیل شده است و این جنگ تا سرحد سقوط ولسوالی‌ها به‌دست طالبان پیش رفته و خواستم تا حکومت تصمیم عاقلانه بگیرد، اما این کار نشد. متأسفانه به‌اثر بی‌توجهی و یا عدم آگاهی و یا امثالهم، ولسوالی‌ها به‌دست طالبان سقوط کرد و دشمن قصد این را دارد که با آبرو و عزت مردم هرات بازی کند.»

اسماعیل خان افزود که نیروهای تحت امرش شب گذشته در ۱۵ نقطه‌ی شهر هرات برای مستحکم‌کردن حلقه کمربندی شهر مستقر شده‌اند. به‌گفته‌ی او، حلقه کمربندی تا شامگاه امروز مستحکم‌تر خواهد شد و به دنبال آن «دشمن را از جبهه جنگ بیرون می‌کنیم».

از جمع ده‌ها فرد مسلحی که در خانه‌ی اسماعیل خان حضور داشتند، برخی از آنان به روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که تا آخرین مرمی در مقابل هجوم طالبان به شهر هرات ایستادگی خواهند کرد.

گروه طالبان روز پنج‌شنبه به‌گونه‌ی «چشم‌گیری» در ولسوالی‌های هرات پیش‌روی داشته است. این گروه در کنار سقوط برخی ولسوالی‌های هرات، کنترل گمرک‌های اسلام‌قلعه و تورغندی این ولایت را نیز به‌دست گرفته است.

در این میان، باشندگان هرات از هجوم گسترده‌ی طالبان به شهر نگران هستند و از حکومت می‌خواهند که نیروی بیش‌تر برای دفع حمله‌ی طالبان به هرات بفرستد.

پیش از سقوط ولسوالی‌ها به دست طالبان، رعب و حشت در شهر هرات ایجاد شده و مردم کم‌تر از خانه‌های‌شان بیرون می‌شوند و شمار از دکان‌ها هم مسدود است.