اتمر در دیدار با قریشی خواهان همکاری عملی پاکستان در روند صلح افغانستان شد

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی افغانستان با شاه‌محمود قریشی، همتای پاکستانی خود دیدار کرده و خواهان همکاری عملی پاکستان در روند صلح افغانستان شده است.

این دیدار امروز سه‌شنبه در حاشیه‌ی چهارمین نشست گروه تماس افغانستان در چارچوب سازمان همکاری‌های شانگهای در تاجیکستان انجام شده است.

براساس خبرنامه‌ی وزارت خارجه، در این دیدار در مورد موفقیت روند صلح افغانستان، همکاری عملی پاکستان با افغانستان در امر مبارزه‌ی مشترک با تروریسم و تامین صلح و ثبات پایدار در کشور و منطقه گفت‌وگو شده است.

در خبرنامه به نقل از آقای اتمر آمده است که در کنار حمایت‌ها و همکاری‌های جامعه جهانی با افغانستان، تقویت همکاری‌های منطقه‌ای در موفقیت روند صلح مهم است.

اتمر همچنین حضور جنگ‌جویان خارجی و شبکه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی را در کنار طالبان در افغانستان تهدید بزرگ به منطقه و جهان خوانده است.

او در عین حال بر همکاری عملی کشورهای منطقه به‌ویژه پاکستان در خصوص بستن پناه‌گاه‌ها و منابع تمویل طالبان و نیز تشویق این گروه برای ازسرگیری مذاکرات معنادار و دریافت راه‌حل سیاسی در راستای موفقیت روند صلح افغانستان، تأکید کرده است.

در همین حال، در خبرنامه‌ی وزارت خارجه آمده است که شاه‌محمود قریشی بی‌ثباتی افغانستان را بی‌ثباتی منطقه عنوان کرده و از ادامه‌ی حمایت‌های کشورش برای یک افغانستان باثبات به اتمر اطمینان داده است.

وزیر خارجه‌ی پاکستان ضمن اشاره به اهمیت کاهش خشونت‌ها و استقرار آتش‌بس در افغانستان، افزوده است که اسلام‌آباد در راستای ترغیب طالبان به مذاکره و دریافت راه‌حل سیاسی در افغانستان، تلاش می‌کند.