مذاکرات سطح بلند دولت و طالبان

اعلامیه مشترک دولت و طالبان در دوحه؛ توافق نشست دو روزه تسریع روند مذاکرات است

نشست دو روزه در سطح بلند میان نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر با صدور یک اعلامیه‌ی مشترک پایان یافت.

در این اعلامیه آمده است که دو طرف توافق کرده‌اند تا مذاکرات به سطح بلند در آینده نیز ادامه یابد.

طبق این اعلامیه، هیات‌های مذاکراتی دو طرف بر تسریع روند مذاکرات که از مدت ده ماه به این طرف ادامه دارد، توافق کرده‌اند تا هرچه زودتر برای معضل کنونی افغانستان راه‌حل منصفانه و دایمی پیدا شود.

هر دو طرف به هیات‌های مذاکره‌کننده‌ی شان هدایت داده‌اند که روند مذاکرات را سرعت بدهند.

در اعلامیه‌ی مشترک تاکید شده است که دو طرف نیاز دستیابی به یک توافق را که پاسخ‌گوی منافع و خواسته‌های تمام زنان و مردان در روشنایی اصول اسلامی باشد، درک می‌کنند‌.

محفوظ ماندن تمام تاسیسات غیرنظامی، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، اقدامات دوجانبه به‌منظور حفاظت از واکسیناتوران برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، همکاری در مورد کمک‌های بشری و… از دیگر موضوعاتی اند که دو طرف درباره‌ی آن اطمینان داده‌اند.

در اعلامیه‌ی مشترک، خلاف آنچه که انتظار می‌رفت، هیچ اشاره‌ای به آتش‌بس نشده است. ظاهرا آتش‌بس در آجندای اصلی مذاکرات شامل نبوده است.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی که ریاست هیات مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان را بر عهده داشت، در یک نشست خبری مشترک با ملا عبدالغنی برادر گفت که هدف از نشست دو روزه تسریع روند مذاکراتی بوده که از ده ماه به این طرف در جریان است.

آقای عبدالله مذاکرات در سطح بلند با هیات طالبان را فرصتی برای شناخت بیشتر عنوان کرد. او گفت که در مورد ادامه‌ی مذاکرات در سطح بلند در آینده نیز توافق کرده‌اند.

ملا عبدالغنی برادر نیز فضای مذاکرات دو روزه را خوب توصیف کرد.