غنی: شرایط کنونی دشوار است و باید همه از وطن دفاع کنند

رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید که افغانستان در شرایط دشواری قرار گرفته است و وضعیت کنونی ایجاب می‌کند تا تمامی شهروندان از «سرمایه، آینده و داشته‌های‌شان» دفاع کنند.

آقای غنی این موضوع را امروز (سه‌شنبه، ۲۹ سرطان) در پیامش به مناسبت عید قربان در ارگ ریاست‌جمهوری مطرح کرد. او سه تا شش ماه آینده را شرایط سخت خواند و گفت که دفاع از وطن تنها وظیفه‌ی نیروهای امنیتی نیست و باید هر زن و مرد و پیر وجوان افغان از وطن دفاع کنند.

رییس‌جمهور کشور افزود که هم‌اکنون جنگ تنها برای حفظ نظام نیست، بلکه جنگ حفاظت از «زندگی و ملکیت این خاک (افغانستان)» است. او تأکید کرد که حفاظت از نظام و ملکیت شخصی یکی است.

در همین حال، رییس‌جمهور غنی گفت که شرایط کنونی در کشور نیازمند دفاع ملی و حمایت تمامی اقشار جامعه است. به گفته‌ی او، دولت افغانستان از تمامی کسانی که برای حفاظت از نظام اعلام آمادگی کرده‌اند، حمایت می‌کند.

آقای غنی اما افزود که باید فعالیت این افراد در چوکات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تنظیم شود. او تأکید کرد: «جای خودسری و ملیشه‌سازی در این مملکت نیست. این پیام به همه واضح باشد.»

از سویی هم، آقای غنی گفت که برای بیرون‌رفت از وضعیت کنونی در کشور، پلان فوری ترتیب کرده است. او ابراز امیدواری کرد که با تطبیق این پلان، وضعیت جنگی تغییر می‌کند.

رییس‌جمهوری کشور جزئیاتی در مورد این پلان ارایه نکرد، اما تأکید کرد که در تطبیق آن به استفاده‌ی مؤثر از نیروهای امنیتی و دفاعی اولویت داده می‌شود.

او همچنین خواهان موقف‌‌گیری واضح توسط چهره‌های سیاسی برای بهبود وضعیت در کشور شد. او خطاب به این چهره‌ها گفت: «نه معامله است و نه نیت معامله. ما مردم اراده استیم نه معامله. جهان و منطقه انتظار دارند، می‌خواهند بفهمند که در سه یا شش ماه آینده افغان‎‌ها چه می‌کنند؟»

همچنین رییس‌جمهور غنی در بخشی از صحبت‌هایش گفت که گروه طالبان اراده و نیت برای صلح ندارد. او تأکید کرد که دولت افغانستان هم باید بر همین اساس تصمیم بگیرد.

به گفته‌ی آقای غنی، دولت قبلا اشتباه بزرگی را در قبال طالبان مرتکب شده است. او توضیح داد که دولت افغانستان پنج هزار زندانی این گروه به‌خاطر آغاز مذاکرات صلح رها کرده است.

رییس‌جمهور کشور تأکید کرد که همه‌ی این افراد علی‌رغم تعهدشان مبنی بر عدم برگشت به جنگ، هم‌اکنون به میدان جنگ برگشته و مدیریت جنگ در مقابل نیروهای امنیتی و دفاعی را به عهده گرفته‌اند.

او همچنین گفت که طالبان هیچ پیام مثبت به مردم افغانستان ندارند و باید به مردم در مورد عمل‌کردشان پاسخ دهند. آقای خطاب به طالبان گفت: «با جیش محمد، لشکر طیبه و القاعده چه ارتباطی دارید؟ آایا افغانستان را میدان جنگ تروریزم بین‌المللی می‌سازید؟… مناسبات تان با جیش محمد، لشکر طیبه و القاعده به چی اساس بنیاد نهاده شده است؟»

با این حال، رییس‌جمهوری کشور تأکید کرد که پیام دولت پیام زندگی، آسودگی و رفتن به پیش است، اما از طالبان پیام مرگ است.