شورای امنیت سازمان ملل

نگرانی شورای امنیت سازمان ملل از نقض حقوق بشر در افغانستان: خشونت‌ها فورا پایان یابد

شورای امنیت سازمان ملل متحد از افزایش خشونت‌ها پس از حملات گسترده‌ی طالبان در افغانستان و گزارش‌های نقض جدی حقوق بشر در این کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار پایان فوری خشونت‌ها در افغانستان شده است.

در اعلامیه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۲ اسد) منتشر شده، حمله‌ی چند روز پیش بر دفتر سازمان ملل در هرات به شدت محکوم شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرده‌اند که تمامی طرف‌ها باید در هر گونه شرایطی بر تعهدات‌شان برای حفاظت از غیرنظامیان براساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

در اعلامیه آمده است که حملات عمدی بر غیرنظامیان، پرسنل و دفاتر سازمان ملل متحد ممکن است جنایت جنگی باشد. طبق این اعلامیه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر ضرورت فوری محاکمه‌ی عاملان این «جنایات» تأکید کرده‌اند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در این اعلامیه از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان خواسته‌اند که در روند صلح فراگیر به رهبری و مالکیت افغانستان به‌صورت معنادار شرکت کنند تا دو طرف بتوانند به پیشرفت فوری در راستای حل‌وفصل سیاسی و آتش‌بس دست یابند.

به باور اعضای شورای امنیت سازمان ملل، صلح پایدار در افغانستان تنها از طریق یک روند جامع و فراگیر به رهبری و مالکیت افغانستان که هدف آن آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه و دست‌یابی به توافق سیاسی فراگیر، عادلانه و واقع‌بینانه باشد، امکان‌پذیر است. آنان همچنین بر مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در روند صلح تأکید کرده‌اند.

در بخشی از اعلامیه‌ی شورای امنیت سازمان ملل آمده است که با در نظرداشت قطع‌نامه‌ی ۲۵۱۳ این شورا، هیچ راه‌حل نظامی برای جنگ افغانستان وجود ندارد و اعضای این شورا از احیای امارت اسلامی نیز حمایت نمی‌کنند.

این درحالی است که اخیرا طالبان حملات‌شان را بر مراکز شهرها و مناطق پرجمعیت کشور آغاز کرده‌اند. براساس گزارش‌های رسمی، در جریان نبردهای چند روز گذشته در شهرهای لشکرگاه، قندهار و هرات ده‌ها غیرنظامی کشته و ده‌ها غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.