معترضان در کابل: حکومت دست‌نشانده‌ی پاکستان را نمی‌خواهیم

شماری از ساکنان شهر کابل در یک راهپیمایی اعتراضی در نزدیکی سفارت پاکستان در کابل، خواستار بیرون‌شدن این کشور از افغانستان شدند.

در این راهپیمایی که صدها زن و مرد اشتراک کرده‌اند، معترضان همچنین شعار می‌دهند که «حکومت دست‌نشانده‌ی پاکستان» را نمی‌خواهند.

آنان با سردادن شعار «مرگ بر پاکستان» و «زنده باد مردم افغانستان» تأکید دارند که حکومت «مستقل و همه‌شمول» در افغانستان می‌خواهند.

معترضان همچنین شعارهای به حمایت از جبهه‌ی مقاومت ملی در پنجشیر سر می‌دهند. آنان می‌گویند که مردم در پنجشیر غذا و دارو نیاز دارند و باید به آنان کمک شوند.

همچنین در یک ویدیو که در رسانه‌های اجتماعی دقایق پیش منتشر شده، نشان می‌دهد که طالبان برای متفرق‌کردن معترضان، اقدام به تیراندازی کرده‌اند.

افزون بر کابل، گزارش شده است که مهاجران افغان در ایران در مقابل سفارت پاکستان در تهران و شهر مشهد هم تجمع اعتراضی برپا کرده‌اند. آنان هم شعار «مرگ بر پاکستان» و «مرگ بر آی‌اس‌آی (سازمان استخباراتی پاکستان)» سر داده‌اند.

همچنین علاوه بر این تظاهرات در کابل و تهران، از شب گذشته به این طرف، به‌دنبال فراخوان احمد مسعود، فرمانده جبهه‌ی مقاومت ملی در پنجشیر مبنی بر «قیام عمومی» علیه طالبان، مردم در شهرهای کابل، نیلی، مرکز دایکندی، مزارشریف، مرکز ولایت بلخ و شماری دیگر از شهرهای افغانستان گردهمایی اعتراضی برپا کردند.

احمد مسعود روز گذشته در یک پیام صوتی به مردم افغانستان فراخوان داده است که مقاومت عمومی‌شان را در برابر طالبان آغاز کنند.

آقای مسعود در این پیامش گفته است که هر کسی و به هر شکلی که می‌تواند قیام کند، «جبهه مقاومت ملی» از آن حمایت می‌کند.

در روزهای گذشته، ولایت‌های هرات، کابل، نیمروز و بلخ شاهد اعتراض زنان بود. اعتراض زنان در شهر کابل  با خشونت طالبان مواجه شد. یکی از زنان معترض در کابل از سوی طالبان از ناحیه‌ی سر زخمی شد.