سه نفر به «نمایندگی» از قوم هزاره پشتی‌بانی‌شان را از طالبان اعلام کردند
bakhtarnews

سه نفر به «نمایندگی» از قوم هزاره پشتی‌بانی‌شان را از طالبان اعلام کردند

آژانس خبری باختر گزارش کرده است که سید صوفی گردیزی، شیخ کریمی بامیانی و سنگردوست وردک به «نمایندگی» از قوم هزاره، پشتی‌بانی‌شان را از طالبان اعلام کرده‌اند.

طبق این گزارش، این سه نفر با مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان دیدار کرده‌اند. آن‌ها در این دیدار پایان «اشغال» افغانستان توسط امریکایی‌ها را «معجزه» دانسته‌اند؛ زیرا به گفته‌ی آنان، طالبان نمی‌خواستند که افغانستان بار دیگر به میدان جنگ تبدیل شود.

این سه نفر در این دیدار همچنین گفته‌اند که میان طالبان و هزاره‌ها باید اعتمادسازی شود. به‌گفته‌ی آن‌ها، با شخصیت‌های زیادی باید گفت‌وگو شود تا دوباره به کشور بازگشته و زیر چتر طالبان زندگی «امن و مصون» را ادامه دهند.

در همین حال، مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان جغرافیای افغانستان را خانه‌ی مشترک تمام اقوام و مذاهب دانسته و از قربانی‌های قوم هزاره در «جهاد گذشته» قدردانی کرده است. او اهداف «جهاد کنونی» را پایان «اشغال» و «حاکمیت یک نظام مستقل اسلامی» عنوان کرده است.

معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان شخصیت‌های قوم هزاره، از جمله محمدکریم خلیلی، محمد محقق و صادق مدبر را به‌عنوان اعضای جامعه افغانستان یاد کرده و گفته است که زندگی در افغانستان حق مسلم آن‌ها است.

به‌گفته‌ی عبدالکبیر، عفو عمومی طالبان شامل این افراد نیز می‌شود و به آن‌ها اطمینان داده است که هیچ خطری از سوی طالبان متوجه‌شان نمی‌شود.