نگرانی از افزایش فعالیت داعش در شمال افغانستان

رییس یوناما در شمال افغانستان: نگرانی‌ها از فعالیت داعش بیشتر شده است

روبین کلفین، رییس دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در مزارشریف، مرکز ولایت بلخ در نشستی با مسئولان محلی و امنیتی جوزجان گفته است که نگرانی‌ها از فعالیت گروه داعش در این اواخر بیشتر شده است.

آقای کلفین در این دیدار که امروز (جمعه، ۵ قوس) انجام شده، همچنین گفته است که به‌منظور ارزیابی وضعیت امنیتی و اخذ دیدگاه مسئولان محلی و امنیتی جوزجان با همکارانش وارد این ولایت شده است.

داملا شعیب رسالت، والی طالبان برای جوزجان در این دیدار گفته است که گروه داعش در بین مردم افغانستان هیچ جایگاهی ندارد و نیاز است که جهان از بزرگ‌نمایی پدیده‌ی داعش خودداری کند.

به‌‌گفته‌ی او، داعش در افغانستان جایگاه و پایگاه ندارد و مردم برای عدم رشد این پدیده با امارت اسلامی همکاری می‌کنند.

آقای رسالت افزوده است که مردم برای حفظ ثبات و دفاع از ارزش‌های اسلامی از گرسنگی می‌میرند ولی داعش را قبول ندارند.

داملا سراج، قوماندان امنیه‌ی طالبان برای جوزجان در این نشست گفته است که گروه داعش پس از شکست در ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه‌ی این ولایت، توانایی ظهور دوباره را ندارد.

به‌گفته‌ی سراج، گروه داعش توانایی حرکت و هسته‌گذاری را پس از حاکمیت طالبان به‌گونه‌ی کامل از دست داده است. او تأکید کرده است که نیروهای طالبان تدابیر گسترده‌ی امنیتی را در مرکز و ولسوالی‌های جوزجان روی‌دست گرفته‌اند.

وضعیت امنیتی، آزادسازی پول‌های منجمد‌شده، آموزش و پرورش، فراهم‌آوری کمک‌های بشردوستانه و درخواست ایجاد کلینیک‌ها و مکاتب از موارد دیگری بوده که در این نشست روی آن بحث شده است.