معترضان در کابل: در نهادهای دولتی به زنان سهم برابر با مردان داده شود

گروهی از زنان در یک گردهمایی اعتراضی در کابل اعلام کرد که به زنان در نهادهای دولتی سهم برابر با مردان «نظر به اهلیت کار» داده شود.

در قطع‌نامه‌ای که امروز (سه‌شنبه، ۹ قوس) توسط این زنان در مقابل مکتبی در شهر کابل به خوانش گرفته شد، همچنین آمده است که زنان در تمامی نهادها باید از حقوق برابر با مردان برخوردار باشند.

معترضان گفته‌اند که به حقوق زنان باید احترام گذاشته شود و آنان اجازه یابند تا در عرصه‌های حکومت‌داری، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سایر عرصه‌ها آزادانه شرکت کنند.

در بخشی از قطع‌نامه‌ی این زنان به مسدودماندن مکاتب به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف هفتم نیز اشاره و تأکید شده است که مکاتب باید هرچه زودتر به‌روی این دانش‌آموزان باز شود.

آنان گفته‌اند که نصاب آموزشی دینی از افراطیت و بنیادگرایی زدوده و همچنین نصاب آموزشی اجتماعیات عاری از هر نوع تبعیض زبانی، قومی، نژادی و جنسیتی شود.

این زنان تأکید کرده‌اند زمینه برای حضور دانش‌آموزان در مکان‌های آموزشی هم به‌گونه‌ای فراهم شود که دانش‌آموزان در آن جاها با تبعیض جنسیتی مواجه نشوند.

آنان به ارتقای دانش‌آموزان از یک صنف به صنف بالاتر بدون حضور دانش‌آموزان دختر در مکتب نیز اشاره کرده و آن را «ارتقای کاذب» خوانده‌اند.

از سویی هم، این معترضان تأکید کرده‌اند که با تسلط افغانستان به دست طالبان زنان از حقوق‌شان محروم شده‌اند. زنان معترض گفته‌اند که اعتراض آنان برای احقاق حقوق‌شان هم در بسیاری موارد توسط طالبان سرکوب شده است.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در تاریخ ۲۴ اسد تاکنون مکاتب در بیشتر نقاط کشور از جمله شهر کابل به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف هفتم باز نشده است. این موضوع با اعتراضات گسترده‌ی اقشار مختلف جامعه مواجه شد.

طالبان اما گفته‌اند که مکاتب دخترانه و دانشگاه‌ها را سال آینده و با معیارهای اسلامی فعال می‌کنند.

این گروه گفته است که هم‌اکنون در تلاش ایجاد یک میکانیزم ویژه در این خصوص است.