سرپرست وزارت امر به معروف طالبان: حجاب به‌معنای این است که زنان کاملا پنهان باشند

محمدخالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر گروه طالبان می‌گوید براساس آیات قرآن «حجاب به این معنا است که زنان کاملا پنهان باشند».

تلویزیون ملی افغانستان که تحت کنترل طالبان نشرات دارد، امروز (دوشنبه، ۲۲ قوس) گزارش داده که محمدخالد حنفی این موضوع را در نشستی در تالار لویه‌جرگه در شهر کابل مطرح کرده است.

او همچنین گفته است که دین اسلام «حقوق بیشتری برای زنان» قایل شده است؛ طوری که به گفته‌ی سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، اسلام «فراهم‌کردن نفقه را از مسئولیت‌ها مردان دانسته است».

از سویی هم، او گفته است که نظام اسلامی براساس امر به معروف شکل می‌گیرد. این مقام طالبان تأکید کرده است که وکیلان گذر مکلفند تا جلو منکرات جامعه را «با زبان» بگیرند.

همچنین او گفته است که مسئولیت کارکنان امر به معروف (محتسبان) نیز این است که با دست مانع منکرات در جامعه شود. روز گذشته رازمحمد، رییس ازاله و منکرات وزارت امر به معروف و نهی از منکر گروه طالبان می‌گوید که این وزارت در تمامی حوزه‌های امنیتی این گروه در شهر کابل محتسب مؤظف کرده است.

از سویی هم، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در حالی این موضوع را مطرح می‌کند که که قبلا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در فرمانی گفته بود که زن مال نه، بلکه «انسان آزاد و اصیل» است و هیچ کسی آن را در بدل صلح، «بد» داده نمی‌تواند.

محتویات این فرمان طالبان بیشتر در مورد نکاح و ازدواج زنان و دختران بود. بسیاری از کنشگران مدنی این فرمان را اهانت‌آمیز تلقی کرده بودند.