ترکمنستان می‌گوید که لوله‌کشی پروژه‌ی تاپی در افغانستان آغاز می‌شود

وزارت خارجه‌ی ترکمنستان می‌گوید که طی سال جاری میلادی کار پروژه‌ی تاپی در داخل خاک این کشور ختم و همزمان لوله‌کشی این پروژه در داخل خاک افغانستان آغاز می‌شود.

وفا حاجی‌یوف، معاون وزارت خارجه‌ی ترکمنستان در رأس هیأتی از این کشور روز پنج‌شنبه (۱۶ جدی) با رهبری اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات دیدار کرده است.

در خبرنامه‌ی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات آمده است که در کنار معاون وزارت خارجه‌ی ترکمنستان، محمد مراد امانوف، رییس عمومی پروژه‌ی تاپی و خواجه عوض‌عوف، سفیر ترکمنستان به هرات سفر کرده‌اند.

در این خبرنامه به نقل از وفا حاجی‌یوف آمده است که وضعیت امنیتی افغانستان بهبود یافته است و بستر برای تطبیق پروژه‌ی تاپی فراهم شده است.

آقای حاجی‌یوف گفته است که میکانیزم منظم برای توزیع گاز در ولایت هرات و ولایت‌های مسیر پروژه‌ی تاپی عملی خواهد شد.

در همین حال، یونس قاضی‌زاده، رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات گفته است که یک کمیسیون تخصصی برای فراهم‌سازی تسهیلات در مسیر ترانزیت گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند آغاز به کار کند، تا چالش‌ها و فرصت‌های مسیر تاپی بررسی شود.

او از هیأت ترکمنستانی خواسته است که موضوعات تخنیکی پروژه‌ی تاپی با سکتور خصوصی در میان گذاشته شود، تا از ظرفیت شرکت‌های لوژستیکی در این پروژه بزرگ منطقه‌ای استفاده شود.

در دوران حاکمیت طالبان، این دومین هیأت ترکمنستانی در بخش تطبیق پروژه‌ی تاپی است که به هرات سفر می‌کند. پروژه‌ی تاپی گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشورهای پاکستان و هند منتقل خواهد کرد.

مقام‌‌های ارشد کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند، توافق‌نامه پروژه‌ی تاپی را در ماه حوت سال ۱۳۹۶ خورشیدی امضا کردند، اما کار عملی این پروژه تاکنون در افغانستان آغاز نشده است.

در گذشته تهدیدات امنیتی مانع تطبیق پروژه‌ی تاپی قلمداد می‌شد، اما حالا با تسلط طالبان مسیر عملی‌شدن پروژه تاپی در خاک افغانستان امن شده است.

چندی پیش عمر ایوب خان، وزیر حکومت مرکزی پاکستان در امور اقتصادی گفته بود که کار پروژه‌ی تاپی به‌دلیل وضعیت افغانستان به حالت تعلیق درآمده است. او همچنین گفته بود که پس از تثبیت وضعیت در افغانستان، کار این پروژه از سر گرفته خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.