مشاور امنیت ملی پاکستان

مشاور امنیت ملی پاکستان فردا به کابل می‌آید

موئید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان قرار است در رأس یک هیأت برای انجام یک سفر دو روزه فردا (سه‌شنبه، ۲۸ جدی) به کابل بیاید.

منابع رسمی به روزنامه اکسپرس تریبون چاپ پاکستان گفته‌اند که هدف از سفر این هیأت ارزیابی وضعیت و «بررسی نیاز مردم افغانستان است».

این رسانه پاکستانی نوشته است که یوسف با رهبران ارشد طالبان دیدار می‌کند و پیام عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در حمایت از افغانستان را ابلاغ خواهد کرد.

این دومین سفر رسمی مقامات پاکستان پس از روی‌کارآمدن طالبان به کابل است. شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان در ماه میزان به کابل آمده بود. مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان نیز دوبار به پاکستان سفر داشته است.

این سفرها درحالی انجام می‌شود که پاکستان به رغم این‌که یکی از حامیان اصلی طالبان دانسته می‌شود، تاکنون به‌گونه‌ی رسمی حکومت سرپرست این گروه را به رسمیت نشناخته است.

اسلام‌آباد هدف از سفر مقامات پاکستانی به کابل را همکاری در زمینه‌ی فراهم‌ساختن کمک‌های بشردوستانه می‌خوانند.

اخیرا عمران خان پیشنهاد کرده است که برای جلوگیری از بحران در افغانستان نیروی متخصص انسانی به این کشور اعزام شود؛ پیشنهادی که واکنش برانگیز شده است.

طالبان و منتقدان پاکستان گفته‌اند که افغانستان به اندازه‌ی کافی نیروی مسلکی دارند و نیاز به نیروی خارجی از جمله پاکستانی نیست.