عالیه عزیزی

عفو بین‌الملل: طالبان فورا در مورد ربوده‌شدن عالیه عزیزی تحقیق کنند

سازمان عفو بین‌الملل از گروه طالبان خواسته است که هرچه زودتر در مورد ربوده‌شدن عالیه عزیزی، مدیر پیشین بخش زنان زندان هرات تحقیق کند و در صورت بازداشت، فورا و بدون قیدوشرط او را آزاد کند.

در اعلامیه‌ی سازمان عفو بین‌الملل که امروز (جمعه، ۱ دلو) منتشر شده، آمده است که عالیه عزیزی، یکی از اعضای جامعه قومی هزاره و مدیر زندان زنان هرات پس از رفتن به محل کار در تاریخ دوم اکتوبر سال گذشته‌ی میلادی، هرگز به خانه برنگشته است.

در اعلامیه همچنین آمده است که بیش از سه ماه از ناپدیدشدن عالیه عزیزی می‌گذرد، اما خانواده‌ی او هنوز در مورد محل نگهداری او معلوماتی ندارد.

زمان سلطانی، محقق سازمان عفو بین‌الملل در آسیای جنوبی، گفته است که ربوده‌شدن عالیه عزیزی در شرایطی صورت می‌گیرد که طالبان به‌طور غیرقانونی اعضای دولت پیشین، روزنامه‌نگاران و منتقدان این گروه را در سراسر کشور بازداشت می‌کنند.

محمد نذیر عارفی، برادر عالیه عزیزی به عفو بین‌الملل گفته است که خواهرشت به درخواست طالبان در تاریخ ۲۴ آگست، تنها نُه روز پس از فروپاشی دولت افغانستان به کارش بازگشته بود.

عارفی همچنین گفته است که از زمان ناپدیدشدن عالیه عزیزی، با وجود درخواست‌های مداوم خانواده‌ی او از مقام‌های طالبان در هرات، هنوز این گروه تحقیقات در مورد ناپدیدشدن عالیه را آغاز نکرده است.

به‌گفته‌ی عارفی، تنها پاسخی که از طالبان گرفته‌اند این است که عالیه عزیزی در بازداشت آنان نیست. با این حال، برادر عالیه گفته است که تماس‌های عالیه را ردیابی کرده‌اند و آخرین تماس او با رییس زندان هرات بوده است.

زمان سلطانی، محقق عفو بین‌الملل در آسیای جنوبی گفته است: «طالبان به‌عنوان مقامات بالفعل باید اقدامات فوری را برای انجام یک تحقیق کامل، بی‌طرفانه و مستقل در مورد عالیه عزیزی و سایر موارد ناپدیدشدن اجباری انجام دهند. به خانواده‌هایی که عزیزان‌شان مفقود شده‌اند پاسخ دهند.»

این درحالی است که شماری از زنان فعال در کابل و برخی از ولایات دیگر برای رهایی عالیه عزیزی دادخواهی کرده‌اند. عفو بین‌الملل گفته است که طالبان در تاریخ ۱۶ جنوری تلاش کردند تا تظاهرات زنان را در کابل که خواستار رهایی عالیه عزیزی بودند، سرکوب کنند. در تاریخ ۲۶ جدی گزارش شد که طالبان به‌روی زنان معترض در کابل گاز اشک‌آور پاشیده‌اند.

در بخشی از اعلامیه‌ی سازمان عفو بین‌الملل آمده است که طالبان حقوق زنان و دختران افغانستان را زیر پا می‌گذارند و تعهدات به قوانین بین‌المللی حقوق بشر و بشردوستانه را نادیده می‌گیرند.

این سازمان تأکید کرده است که طالبان باید فورا به استفاده از نیروی غیرقانونی علیه کسانی که از حقو خود برای تجمع مسالمت‌آمیز استفاده می‌کنند، پایان دهند.

سازمان عفو بین‌الملل در ادامه گفته است که با طالبان نیز به‌خاطر اظهار نظر در این مورد تماس گرفته‌اند، اما تا زمان نشر این اعلامیه پاسخی از سوی این گروه دریافت نکرده است. این سازمان گفته است که در صورت دریافت پاسخ طالبان، آن‌را نیز منتشر خواهد کرد.