کشتار نظامیان سابق و شکنجه غیرنظامیان؛ خانواده‌های قربانیان از ترس مصاحبه نمی‌کنند

مقام‌های ارشد حکومت سرپرست طالبان بر پایبندی بر عفو عمومی تأکید دارند، اما به‌تازگی دو نظامی سابق در ولایت‌های هرات و غور تیرباران شده‌اند. مسئولان محلی طالبان در این ولایت‌ها نمی‌پذیرند که این دو کارمند نظامی سابق حکومت بوده‌اند. همچنین بازرسی خانه‌به‌خانه طالبان ادامه دارد و برخی از افراد بازداشت شده و هم‌اکنون از آنان تحقیق توأم با شکنجه جریان دارد. برخی در هرات مدعی هستند که طالبان افراد بازداشت‌شده را به شکلی مورد شکنجه قرار می‌دهند که آثار شکنجه در بدن‌شان نماند.

ربودن و تیرباران

گزارش‌های مردمی از هرات می‌رساند که روز پنج‎‌شنبه، ۱۹ ماه حوت سال ‌جاری شماری از افراد مسلح نخست دگرمن وحیدالله فیضی، کارمند سابق ریاست امنیت ملی هرات را از درب خانه‌اش واقع در «نوآباد» شهر هرات ربودند و پس از آن تیرباران شده است.

منابع نزدیک به این کارمند سابق به روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که پیکرش در روستای «امام شش نور» هرات دفن گردیده است و در این مراسم صدها تن از بستگان و همکاران سابق‌اش شرکت داشته‌اند.

خانواده این کارمند سابق از ترس طالبان حاضر به مصاحبه به رسانه‌ها نشده‌اند.

یک کارمند سابق امنیت ملی هرات که در تبعید در ایالات متحده امریکا به سر می‌برد، به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که در بدن وحیدالله فیضی، آثار لت‌وکوب دیده شده است. او بیان کرد که افراد مسلح پس از کشتن این کارمند سابق امنیت ملی، جسدش را درب خانه‌اش رها کردند.

دگرمن وحید الله فیضی، کارمند سابق ریاست امنیت ملی هرات را از درب خانه‌اش واقع در «نوآباد» شهر هرات ربودند و پس از آن تیرباران شده است

شوک و فرار از افغانستان

تیرباران وحید‌الله فیضی، کارمند سابق امنیت ملی هرات باعث ترس و هراس شدید همکارانش شده است. چندین همکار آقای فیضی به روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که از ترس حملات انتقام‌جویانه طالبان خودش را پنهان کرده‌اند و تلاش می‌کنند که در سریع‌ترین زمان ممکن کشور را ترک کنند.

این کارمندان تأکید دارند که به هیچ عنوان به فرمان عفو عمومی ملا هیبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان برای کارمندان سابق باوری ندارند و کشته شدن وحید‌الله فیضی نشان می‌دهد که این فرمان از سوی نیروهای طالبان دوام‌دار نقض می‌شود.

این کارمندان از حکومت طالبان می‌خواهند که اگر قتل «وحیدالله فیضی» خصومت‌های شخصی بوده است، پس چرا آنان سکوت کرده‌اند و تلاشی برای بازداشت عاملان‌اش نکرده‌اند.

برخی از کارمندان سابق امنیت ملی هرات هم‌اکنون در ایران به سر می‌برند و می‌گویند که کشتار نظامیان سابق در هرات تحت عناوین «آدم‌ربا» و «خصومت‌های شخصی» باعث شده است که همچنان در خارج کشور به سر ببرند و ریسک برگشت به افغانستان را نکنند.

دوشنبه‌شب، ۲ ماه حوت نیروهای طالبان در ساحه «بکرآباد» در مرکز شهر هرات، بالای موتر سه تن گلوله‌باری کردند. محبوب‌شاه، افسر سابق فرماندهی پولیس هرات با دو تن از غیرنظامیان در شلیک طالبان جان باختند. طالبان اجساد این افراد را در چندین نقطه شهر هرات به نمایش گذاشتند و مدعی شدند که آنان آدم‌ربا هستند، اما افراد نزدیک به محبوب‌شاه این اتهام را «بی‌بنیاد» دانستند.

یار محمد، نظامی سابق در قول‌اردوی ۲۰۷ ظفر روز جمعه ۲۰ حوت از طالبان طالبان از خانه‌اش بیرون کشیده شد و تیرباران شد. عکس: شبکه‌های اجتماعی

طالبان: نظامی سابق نبوده

منابع محلی در غور به روزنامه اطلاعات ‌روز می‌گویند که یار محمد، نظامی سابق قول‌اردوی ۲۰۷ ظفر روز جمعه ۲۰ حوت از طالبان طالبان از خانه‌اش بیرون کشیده شد.

این منابع که نمی‌خواهند که نام‌شان فاش شود، مدعی هستند که جسد یارمحمد روز یک‌شنبه در روستای «دره قاضی» در مربوطات حوزه اول شهر «فیروزکوه» مرکز ولایت غور کشف شده است.

این منابع طالبان را عامل تیرباران این نظامی به‌دلیل حملات انتقام‌جویانه می‌دانند.

عبدالواحد حماس، سخن‌گوی والی طالبان در غور در صحبت با روزنامه اطلاعات روز می‌پذیرد که این جوان با شلیک گلوله کشته شده است، اما می‌گوید که انگیزه قتل این فرد روشن نیست.

او می‌افزاید تاکنون کسی هم در پیوند به این قتل بازداشت نشده است.

مسئولان محلی و امنیتی طالبان در غور اما نمی‌خواهند که بپذیرند که یارمحمد، نظامی سابق در قول‌اردو بوده است.

انتقام‌جویی از نظامیان سابق در ولایت غور تازگی ندارد. به گونه‌ی مثال در ۱۳ ماه سنبله در آغاز حاکمیت طالبان، نگار نظامی سابق جلو چشم فرزندان و همسرش به شکل هولناک با چاقو و پیچ‌کش به قتل رساندند.

اما انتقادهای بر آدرس طالبان در غور وارد می‌شود که تلاشی برای بازداشت عاملان قتل، بازداشت و شکنجه نظامیان و خانواده‌های شان نکرده‌اند.

بر بنیاد گزارش روزنامه اطلاعات روز در اواخر ماه قوس سال‌جاری طالبان پدر ۸۰ ساله یکی از فرماندهان پیشین نیروهای خیزش مردمی و کارمند سابق اپراتیفی امنیت ملی فراه را در ولسوالی دولتیار بازداشت کرده بودند.

محمد طارق سعیدی، استاد سابق دانشگاه در هرات مدعی است که برادرش محمد شفیق ۴۹ ساله شام‌گاه روز چهارشنبه از سوی طالبان بازداشت شده است. عکس: ارسالی به روزنامه اطلاعات روز

«برادرم را شکنجه می‌کنند»

در کنار حملات انتقام‌جویانه بر نظامیان سابق، بازرسی خانه به خانه طالبان در برخی از ولایت‌ها به‌شمول هرات جریان دارد.

محمد طارق سعیدی، استاد سابق دانشگاه در هرات مدعی است که برادرش محمد شفیق ۴۹ ساله شام‌گاه روز چهارشنبه از سوی طالبان بازداشت شده است.

او به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که برادرش هیچ‌گاهی در طول عمرش نه در حکومت و نه هم در فعالیت‌های سیاسی دست داشته است: «طالبان به خانه‌ی من واقع سرک ۳۷ میرویس صادق، شهر هرات هجوم برده و برادرم که بیماری آسم مبتلاست را زنجیر کرده و با خود بردند. برادرم محمدشفیق در ولسوالی انجیل زندگی می‌کند، در روز چهارشنبه برای خبرگیری از خانه من، آنجا حضور داشته که گرفتار نیروهای طالبان شد. طالبان از وی می‌پرسند که برادرت کجاست و آدرس‌اش را برای ما بده.»

او مدعی است که طالبان برادرش را به قوماندانی امنیه منتقل کرده‌اند و در تلاش شکنجه برای گرفتن اعتراف هستند: «یکی از روش‌های شکنجه طالبان تر کردن دستمال و گذاشتن آن بر روی دهن و دماغ برادرم است. با پیشینه‌ی بیماری آسم نزد برادرم این روش زجر‌کش کردن برادرم است.»

آقای سعیدی می‌گوید که خانه‌اش از سوی طالبان به‌گونه‌ی دقیق مورد بازرسی قرار گرفته است و از آن هیچ چیزی که اتهام بر خود و برادرش ثابت کند، یافت نشده است.

مسئولان مطبوعاتی قوماندانی امنیه طالبان برای هرات به صراحت بیان کرده‌اند که حاضر به همکاری با کارمندان روزنامه اطلاعات روز نیستند و همکاری در بخش دادن اطلاعات با این روزنامه را برای دومین ماه متوالی قطع کرده‌اند.