توماس نیکلاسون، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان

نیکلاسون: صدای مردان و زنان برای انتخاب نوع حکومت و سیاست‌های کلی افغانستان شنیده شود

توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در پایان سفر رسمی سه‌روزه‌اش به کابل، گفته است که باید صدای تمام مردان و زنان افغانستان برای تصمیم‌گیری در مورد این‌که چه کسی حکومت کند و چه سیاست‌هایی باید اجرا شود، شنیده شود.

آقای نیکلاسون پنج‌شنبه شب (۲۶ حوت) در رشته‌تویتی، نوشته است که شنیدن صدای مردم افغانستان برای انتخاب حکومت و سیاست‌های کلی کشور، کلید ثبات است و مردم به «حکومت فراگیر» با خواست خودشان اجازه می‌دهند تا با زور: «گفت‌وگو باید حتا به‌صورت محلی آغاز شود و زنان نیز در آن شامل باشند.»

نیکلاسون افزوده است که او در دیدارش با وزیران سرپرست طالبان، در مورد محدودیت‌های حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها، محدودیت آزادی حرکت، تجمعات، آزادی بیان و نقض شدید حقوق بشر، از جمله ناپدیدشدن اجباری، شکنجه و قتل‌عام‌های انتقام‌جویانه ابراز نگرانی کرده است.

او نوشته است که بسیاری در صحبت با او از ترس و بیم‌شان مبنی بر این‌که از ابراز عقیده‌ی‌شان در زیر حاکمیت طالبان هراس دارند، سخن گفته‌اند.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان گفته است که در جریان سفرش به کابل متوجه عدم اطمینان شدید در مورد آینده شده که از بحران اقتصادی و عدم وضاحت در مورد قانون اساسی و دیگر قوانین ناشی می‌شود.

توماس نیکلاسون تأکید کرده است که بحران اقتصادی و مالی باعث ناامیدی می‌شود و با افزایش چشمگیر خشونت خانگی همراه است که بیشتر زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

او علاوه کرده که از حکومت سرپرست طالبان خواسته است تا به تعهد خود مبنی بر بازگشایی مکاتب دخترانه و پسرانه در سراسر کشور در تمام سطوح پس از نورز عمل کند.

به‌گفته‌ی او، بازگشایی مکاتب به‌روی تمامی دانش‌آموزان دختر و پسر پیام امید می‌دهد و می‌تواند به تدریج به جلب اعتماد مردم افغانستان و شرکای خارجی این کشور کمک کند.

از سوی هم، توماس نیکلاسون گفته است که اتحادیه اروپا حکومت سرپرست طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما همچنین به [همکاری] با مردم افغانستان متعهد است: «کمک‌های بشردوستانه و راه‌حل‌هایی برای بحران مالی کنونی نیاز است.»