عکس: دیدبان حقوق بشر

بستن مکاتب دخترانه؛ دیدبان حقوق بشر خواستار پایان معافیت سفر مقام‌های طالبان شد

هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که کشورها در واکنش به اقدامات اخیر طالبان از جمله بستن مکاتب دخترانه، خواستار پایان معافیت سفر مقام‌های این گروه شوند.

او امروز (چهارشنبه، ۱۰ حمل) در بیانیه‌ای گفته است که اخیرا طالبان با تعهدشکنی محدودیت‌هایی علیه زنان و دختران اعمال کرده‌اند.

خانم بار افزوده است که اکنون نظر می‌رسد که طالبان به امید به‌دست‌آوردن کمک و به رسمیت شناخته‌شدن، از تظاهر به برآورده‌ساختن خواست اهداکنندگان، دست برداشته است.

معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر گفته است که اهداکنندگان، به‌ویژه امریکا، آلمان، بریتانیا و اتحادیه اروپا به اقدامات طالبان پاسخ دهند.

او پیشنهاد کرده است که دولت‌ها باید از پایان‌دادن به معافیت‌های ممنوعیت سفر رهبران ارشد طالبان حمایت و از برگزاری جلسات که باعث ایجاد اعتبار برای رهبری این گروه می‌شود، اجتناب کنند.

هیدر گفته است که کمک‌کنندگان با کسانی که از حقوق زنان و دختران دفاع می‌کنند صحبت کنند.

همچنین به‌گفته‌ی او، تمویل‌کنندگان باید از گروه‌هایی که برای حمایت از حقوق زنان و دختران در افغانستان کار می‌کنند، پشتبانی کنند. او خواستار گزینه‌های آموزشی جایگزین برای دخترانی که از مکاتب باز می‌مانند، نیز شده است.

هیدر بار تأکید کرده است که کمک‌کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که هیچ بودجه‌ای برای حمایت از برنامه‌هایی که دختران را مستثنی می‌کنند، اختصاص نمی‌یابد.

او در ادامه افزوده است که تمام شهروندان افغانستان نباید به‌خاطر سوءاستفاده‌های طالبان مجازات شود. به‌گفته‌ی او، افغانستان با یک بحران بشردوستانه مواجه است که عامل آن تصمیمات اهداکنندگان، به‌ویژه ایالات متحده است.

معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر همچنین تأکید کرده است که سوءاستفاده‌های طالبان نباید تلاش‌های اهداکنندگان را برای رسیدگی به بحران انسانی و اقتصادی افغانستان متوقف کند.

او اضافه کرده است که همه دولت‌ها، اعم از تمویل‌کننده یا خیر، باید به طالبان اعلام کنند که در سال ۲۰۲۲ جایی برای سوءاستفاده‌های آنها وجود ندارد.