ممنوعیت آموزش دختران

جنبش زنان برای عدالت و آزادی: محروم‌کردن دختران از آموزش با هیچ منطقی سازگار نیست

اعضای «جنبش زنان افغانستان برای عدالت و آزادی» از طالبان خواسته‌اند که دروازه‌های مکاتب را به‌روی دختران باز کنند و مانع تحصیل آنان نشوند. آنان می‌گویند که محروم‌کردن دختران از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی‌شان با هیچ منطقی سازگار نیست.

در قطع‌نامه‌ی اعضای «جنبش زنان افغانستان برای عدالت و آزادی» آمده است که طالبان به بهانه‌های مختلف، دروازه‌های مکاتب را به‌روی دختران بسته و حقوق اساسی نیمی از پیکره جامعه را زیر پا کرده‌اند. این زنان امروز (پنج‌شنبه، ۱۱ حمل) در یک گردهمایی در غرب کابل این تصمیم طالبان را محکوم کرده‌اند.

زنان معترض گفته‌اند که در عصر حاضر دختران در هیچ کشورِ اسلامی از آموزش محروم نیستند. به‌گفته‌‌ی آنان، کشورهای اسلامی در صدد برقراری توازن در تحصیل بین دختر و پسر نیز هستند.

اعضای «جنبش زنان افغانستان برای عدالت و آزادی» از مردم افغانستان خواسته‌اند که از تحصیل دختران و بازگشایی مکاتب دخترانه حمایت و بر طالبان فشار وارد کنند تا دروازه‌های مکاتب هرچه سریع‌تر بر روی دختران بازگشایی شود.

آنان گفته‌اند که از جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری هم انتظار دارند که دختران «مظلوم و تحت ستم افغانستان» را تنها نگذارند و از آن‌ها در راستای مبارزه برای احقاق حقوق‌شان حمایت کنند.

«جنبش زنان افغانستان برای عدالت و آزادی» تأکید کرده‌ است که دختران و زنان افغانستان، «هرگز این ظلم آشکار را تحمل نخواهند کرد» و با تمام توان خود برای بازگشایی مکاتب دخترانه و حق تحصیل، مبارزه می‌کنند.

آنان گفته‌اند که طالبان نیز باید بدانند که دیگر «با زور شلاق و سرکوب و زندانی‌کردن ما نمی‌توانند، صدای ما را خاموش نمایند».

قرار بود مکاتب دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی چهارشنبه هفته گذشته در سراسر کشور بازگشایی شوند؛ اما وزارت معارف طالبان در همان روز اعلام کرد که مکاتب متوسطه و لیسه دختران تا امر ثانی همچنان بسته می‌ماند.

وزارت معارف طالبان می‌گوید که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شود، آنگاه براساس حکم رهبری طالبان مکاتب دخترانه باز خواهد شد.