عکس: رادیو آزادی

سیگار: تا اوسط سال جاری میلادی ۹۰۰ هزار نفر در افغانستان شغل خود را از دست خواهند داد

بازرس امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) با استناد بر ارزیابی سازمان بین‌المللی کار گفته است که بیش از ۵۰۰ هزار کارگر افغان در ربع سوم سال ۲۰۲۱ شغل خود را از دست داده‌اند.

این اداره امروز (دوشنبه، ۱۹ ثور) در تویتی نوشته است که تا اواسط سال ۲۰۲۲ شمار کسانی که از زمان تسلط طالبان شغل خود را از دست خواهند داد به ۷۰۰ هزار الی ۹۰۰ هزار خواهد رسید.

سیگار نوشته است که زنان کارگر بیشتر متاثر شده و پیش‌بینی می‌شود که سطح اشتغال زنان تا اواسط سال ۲۰۲۲ به میزان ۲۱ درصد کاهش یابد.

با تسلط طالبان محدودیت بر کار زنان وضع شده و حتا زنانی که نان‌آور خانه‌ بودند، در تامین مایحتاج‌شان با مشکل مواجه شده‌اند. در حال حاضر اکثریت زنان کارمند در ادارت دولتی خانه‌نشین شده‌اند.

با این حال پیشتر برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل گفته بود که محدودیت‌ بر اشتغال زنان، یک میلیارد دالر به اقتصاد افغانستان خسارت وارد خواهد کرد.

گفتنی است که تحولات سیاسی اخیر، بیکاری، فقر و گرسنگی شدیدی را در پی داشته است. گفته می‌شود که در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و همچنین بیش از نیمی از جمعیت کشور با گرسنگی شدید مواجه‌اند.