اطلاعات روز

ربانی به طالبان: مردم افغانستان در برابر متجاوز و ظالم سکوت نکرده‌اند

حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی، در اعلامیه‌ای در واکنش به ادعای کشتار غیرنظامیان توسط طالبان در برخی از ولایت‌ها، خطاب به این گروه گفته است که تاریخ گواهی می‌دهد که مردم افغانستان در برابر متجاوز و ظالم سکوت نکرده‌اند.

در این اعلامیه که امروز (سه‌شنبه، ۲۰ ثور) منتشر شده، آمده است که گزارش‌هایی وجود دارد که طالبان در مواجهه با اراده‌‌ی «خلل‌ناپذیر مردم برای دفاع از آزادی، هویت، عزت و شرف‌شان» در پنجشیر و اندراب‌ها دست به انتقام‌گیری، کشتار و شکنجه‌ی شهروندان بی‌گناه زده‌اند.

حزب جمعیت گفته است که طالبان در دره‌ی عبدالله‌خیل ولایت پنجشیر و قاسان اندراب مرتکب جنایات «فجیع» شده‌اند.

این حزب افزوده است که «برخورد ظالمانه»‌ی طالبان در مناطق مذکور را محکوم می‌کند و به این گروه خاطر نشان می‌سازد که «به گواهی تاریخ، مردم افغانستان در برابر هیچ‌ متجاوز و ظالمی سکوت نکرده‌اند».

حزب جمعیت اضافه کرده است که طالبان باید بفهمند که در عصرِ حقوق و آزادی‌ها با اِعمال قوه‌ی قهریه و سلب آزادی‌های مردم و تحمیل یک قرائت بدوی از مفاهیم بنیادین اسلام چون حجاب و محروم‌کردن زنان از حقوق مشروع مدنی‌شان، نمی‌توان نظام سیاسیِ پایدار و قابل قبول برای مردم ایجاد کرد.

در اعلامیه‌ی این حزب آمده است که ادامه‌ی «لجاجت» طالبان در زمینه‌ی قضایای کلان کشور، جز به درازاکشیدنِ جنگ و خون‌ریزی، نتیجه‌ی دیگری نخواهد داشت.‌

حزب جمعیت هم‌چنین اضافه کرده است که طالبان بدون احترام به تنوع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هویتی در کشور، سیاست انحصار، انکار و حذف را به اجرا گذاشته است؛ امری‌که به گفته‌ی این حزب، شرایط کشور را پیچیده‌تر می‌کند.

حزب صلاح‌الدین ربانی در ادامه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که قضیه‌ی افغانستان را در اولویت قرار داده و جهان نباید نسبت به مسئولیت‌های خود «در قبال مردم افغانستان فروگذاشت نماید و از جنایت‌های روزافزون گروه طالبان چشم‌پوشی کند».

طی روزهای اخیر مخالفت‌های مسلحانه علیه طالبان در بخش‌های از پنجشیر و منطقه‌ی اندراب‌های بغلان افزایش یافته است.

ادعا می‌شود که طالبان در این مناطق غیرنظامیان را به اتهام ارتباط داشتن با مخالفان‌شان آزار و آذیت کرده و به قتل می‌رسانند.

صبح امروز منابع محلی از کشته‌شدن چهار غیرنظامی در ولسوالی ده صلاح بغلان توسط طالبان خبر داده بودند.